100 sposobów, by poprawić swoją sytuację finansową

Kto nie chciałby być bogaty? Albo przynajmniej poprawić sytuację finansową i przestać martwić się o swój budżet? No dobrze, ale przecież do tego trzeba posiadać wysokie zarobki. A może warto przeczytać książkę 100 potwornych opowieści o pieniądzach, czyli jak żyć, zarabiać i wydawać z głową Macieja Samcika i sprawdzić, co można zrobić już dziś, by poprawić swój status materialny?

Autor pokazuje w swojej bardzo dokładnej, wnikliwej pracy, że bardzo łatwo jest pozwolić, żeby pieniądze przeciekały nam przez palce. Popełniać finansowe błędy (sam się do nich przyznaje). Odkładać oszczędzanie na bliżej nieokreślone „kiedyś”. Można też zacząć działać.

 

Jak w końcu zacząć oszczędzać?

Im wcześniej zacznie się myśleć perspektywicznie, tym łatwiej będzie uskładać jakąś większą sumę. Twierdzenie, że oszczędzanie można zawsze zacząć później (gdy będzie się więcej zarabiać, dostanie stałą umowę o pracę) do niczego dobrego nie prowadzi. Przeciwnie – można nie osiągnąć gotowości do gromadzenia finansów nawet przy bardzo wysokim wynagrodzeniu. Dlatego autor podaje niezawodne sposoby na bezbolesne odkładanie pieniędzy, a cała sztuka polega na tym, by jak najwcześniej „zaprogramować” sobie te mechanizmy.

 

Jak nie dać uciekać swoim pieniądzom?

Książka bardzo szczegółowo omawia te aspekty naszego życia, które wiążą się z wydawaniem pieniędzy. Autor analizuje stałe wydatki, jak np. zakupy spożywcze, rachunki za prąd czy wodę, obsługę konta bankowego, koszt posiadania i użytkowania samochodu. Podpowiada, jak je zmniejszyć, jak czytać oferty i kalkulować, czy opłaca się zmiana dotychczasowej umowy. Uczula na pułapki. Podaje przykłady z życia wzięte, co jest bardzo wartościowe, bo nie zawsze to, co wydaje się tańsze, okazuje się takim w rzeczywistości.

Podpowiada, jak ustrzec się przed kradzieżą środków finansowych (w tym oczywiście i tą przeprowadzoną w sposób wirtualny) oraz jakie są najlepsze sposoby posługiwania się pieniędzmi za granicą.

 

Jak pomnażać oszczędności?

Kiedy już załatamy wszystkie dziury, przez które przeciekają nam pieniądze, warto pomyśleć o inwestycjach. Samcik omawia po kolei sposoby na pomnażanie naszych oszczędności – od zwykłej lokaty bankowej, poprzez obligacje, aż do inwestowania na rynku kapitałowym. Wylicza, na co zwracać uwagę, o co pytać sprzedawcę, przekonuje, że można podejmować bardziej ryzykowne formy pomnażania funduszy i co ważne, warto inwestować nawet niewielkie kwoty! Trzeba tylko trzymać się kilku podstawowych reguł, takich jak: nieuleganie emocjom w czasie zmian na giełdzie, rozkładanie pieniędzy w wielu miejscach w imię zasady, że nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka, czy w końcu inwestowanie w sposób systematyczny, aby ograniczyć ryzyko wejścia na rynek w niekorzystnym momencie. Uczula, by wizja dużego zysku (a nawet, jak mówi: „nadmiernej pazerności”) nie przesłaniała nam zdolności myślenia krytycznego. Przyznam, że długa i dokładna lista koniecznych warunków dobrego inwestowania może przekonać do tej formy zarabiania nawet laika.

Autor podaje instrumenty finansowe, których wg niego powinno się unikać. Uczula na korzystanie z usług doradców, którzy mogą być po prostu akwizytorami sprzedawanych przez siebie produktów. Nic nie zwalnia nas też z dokładnego czytania umów oraz logicznego myślenia.

 

Jak mądrze pożyczać?

Oczywiście, w tak dokładnym omówieniu nie mogło zabraknąć kwestii kredytów oraz kart kredytowych – jak (i czy w ogóle?) z nich mądrze korzystać.

Sporo miejsca Samcik poświęcił kredytowi hipotecznemu i omówieniu, w jaki sposób przygotować się do jego wzięcia. Nie pominął bliskiej wielu Polakom problematyki kredytów zaciągniętych we frankach.

Nie mogło zabraknąć też porad, jak się ratować, gdy w pewnym momencie brakuje na raty? Zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego jest dość szeroki wachlarz możliwości, najważniejsze, by ich szukać, zamiast chować głowę w piasek i liczyć, że samo się poprawi, co autor udowadnia, przytaczając historię konkretnych ludzi.

 

Jak się zabezpieczać?

Mądre podejście do własnych finansów obejmuje też myślenie o okresach, kiedy nie będziemy mogli zarabiać. Dlatego warto pomyśleć o różnego rodzaju ubezpieczeniach na wypadek utraty życia czy zdrowia oraz odkładaniu funduszy na starość. Również te instrumenty zostały wnikliwie omówione.

 

Kompendium wiedzy

Dla mnie ta książka jest kompendium wiedzy o finansach. Raczej nie takim, które przeczyta się jednym tchem i od razu potem odmieni swoje życie. To pozycja, do której warto wracać w zależności od tego, na jakim etapie dążenia do finansowej niezależności akurat jesteśmy.

Dużą zaletą są przykłady oraz dokładne wyliczenia oparte na realnych kosztach, dzięki którym łatwiej zobaczyć, o jakich kwotach mowa. Konkretne liczby zachęcają do stosowania się do wskazówek zawartych w książce. I co najważniejsze – autor, dziennikarz, który od lat specjalizuje się w tematyce ekonomicznej i prowadzi popularnego bloga, potrafi swoją ogromną, specjalistyczną wiedzę przekazać w sposób naprawdę przystępny.

 

Maciej Samcik, 100 potwornych opowieści o pieniądzach, czyli jak żyć, zarabiać i wydawać z głową, Agora SA, Warszawa 2014