5 wskazówek, jak pomóc dzieciom rozwijać talenty

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego powraca pytanie, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać dziecko? Jakie umiejętności i talenty najlepiej rozwijać? Postawić na sport, języki obce, zajęcia artystyczne, a może na wszystko na raz?
Każde dziecko jest wyjątkowe, każde prędzej czy później zacznie przejawiać predyspozycje do konkretnych dziedzin. Jak odkryć i rozwijać w najmłodszych ich pasje i talenty, ale jednocześnie im nie zaszkodzić, nie przeładować dodatkowymi obowiązkami?
Taniec, akrobatyka, jazda konna. Do tego koniecznie basen i język angielski. Przydałyby się jeszcze lekcje gry na pianinie. Coraz częściej rodzicie, chcąc odpowiednio zadbać o rozwój swoich dzieci, doprowadzają do stanu, w którym dziecko jest przemęczone, przeładowane obowiązkami. W efekcie, zamiast podekscytowania z nabywania nowych umiejętności, rodzice słyszą protesty i jęki niezadowolenia. Obserwowanie naszych dzieci, pomaganie im w odkryciu i rozwijaniu uzdolnień jest bardzo pozytywne. Przeładowywanie zajęciami dodatkowymi już nie. Nie tędy droga.
A którędy? Oto 5 wskazówek, jak rozsądnie rozwijać w dzieciach ich talenty:
-
Pozwól dziecku się nudzić
Żeby robić coś twórczego, żeby odnaleźć pasje i radość z danych aktywności, dziecko potrzebuje przestrzeni – swobodnego, niewypełnionego obowiązkami czasu. Na rozmyślanie i wymyślanie. Na tak zwaną nudę, z której mogą się zrodzić niezwykłe historie, nowatorskie wynalazki i zaskakujące dzieła sztuki. Przeładowany kalendarz i dzień wypełniony zadaniami od rana do wieczora nie służą rozwijaniu kreatywności i poszukiwaniu własnych uzdolnień. Zajęcia dodatkowe mogą być atrakcyjnym urozmaiceniem, mogą wspierać dziecko w zdobywaniu umiejętności, ale ich ilość warto ustalić w rozsądnych granicach.
-
Nie ulegaj stereotypom
Dziewczynka, która kocha sztuki walki. Chłopczyk, który marzy o lekcjach tańca lub projektowania mody. Dlaczego nie? W dzisiejszym świecie kobiety mogą być świetnymi programistkami, sportowcami, naukowcami, a mężczyźni z powodzeniem działać w świecie mody czy sztuki. Nie warto zniechęcać dziecka do danej aktywności, tylko dlatego, że powszechnie przypisana jest ona drugiej płci. Każda nowa umiejętność wzbogaca Twoje dziecko, a przed nim i tak jeszcze sporo czasu na poszukiwania dziedzin, którymi zajmie się w dorosłym życiu.
-
Nie zabijaj ciekawości świata
Dziecko na pewnym etapie rozwoju zadaje dziennie setki pytań. „A po co? A jak to działa? A dlaczego?” Dla opiekunów to prawdziwy test cierpliwości. Warto jednak spojrzeć na ciekawość dziecka jak na pozytywny nawyk, który w przyszłości pozwoli mu na samodzielne poszukiwanie odpowiedzi, kwestionowanie rzeczywistości, dochodzenie do innowacyjnych rozwiązań. Pytając, dziecko poszerza horyzonty, poznaje nowe dziedziny życia, a tym samym poszukuje własnej drogi.
-
Pozwól każdego dnia zaczynać od nowa
Zaakceptuj „słomiany zapał” twojego dziecka. Dziś chce chodzić na zajęcia z modelarstwa, za miesiąc modelarstwo jest już nudne, za to bardzo chętnie poszedłby na trening piłki nożnej i tenisa. Dzieciństwo i wczesna młodość to czas poszukiwań. Czas prób. Popełniania błędów. Nie irytuj się, że dziecko po kilku tygodniach chce porzucić zajęcia, na które wcześniej Cię namawiało. Nie przymuszaj. Może to nie jego droga, a może nie czas na tę aktywność. Zmuszając je do dalszego uczestniczenia w zajęciach, możesz je zrazić do danej dzieciny na długie lata. A może ono samo powróci do tych zainteresowań za jakiś czas. Wykaż się cierpliwością i zrozumieniem. Inaczej sytuacja wygląda, gdy widzisz, że dana aktywność faktycznie interesuje twoje dziecko, że ma z niej radość, a jego zniechęcenie wynika np. z niepowodzeń czy porażek podczas nauki. Warto je wtedy wspierać i zachęcać do wytrwałości, ale nie naciskać na siłę.
-
Pozwól na poszukiwanie własnej drogi
Bardzo często rodzice mają z góry przewidziany scenariusz dla swoich dzieci. Gdy tylko maluch się rodzi, wiedzą już na jakie zajęcia będą go w przyszłości posyłać i do jakich aktywności namawiać. Często jest to wynik niezrealizowanych marzeń i pasji rodziców, czasem chęć, by dziecko podążało podobną drogą jak rodzic lub po prostu efekt panującej w danym momencie mody. Żeby pomóc dzieciom odnaleźć i rozwijać ich zdolności, przede wszystkim warto za nimi podążać. Za tym, co lubią, co sprawia im największą frajdę. Bardzo byś chciał, by Twoja pociecha zainteresowała się naukami ścisłymi, a ona godzinami może przesiadywać w pokoju ubrudzona po łokcie farbami? Może na tym etapie rozwoju to jest dla niej najlepsze. Realizowanie się w tym, co sprawia nam radość, daje nie tylko poczucie spełnienia, ale również dodaje wiary we własne możliwości i pewności siebie.
To jak będzie wyglądał kalendarz Twojego dziecka w tym roku szkolnym?
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz