Aplikacje mobilne dla dzieci

Wśród setek tysięcy aplikacji mobilnych dla małych dzieci najwięcej jest kolorowanek i układanek, ale są również takie, dzięki którym dziecko zamieni się w reżysera najwspanialszego przedstawienia lub projektanta pacynek. Poniżej opis czterech aplikacji, które pomogą dziecku rozwijać spostrzegawczość, logiczne myślenie i kreatywność.

Spostrzegawczość, kreatywność, logiczne myślenie charakteryzują ludzi przedsiębiorczych i pomagają osiągnąć sukces w prowadzeniu własnego biznesu. Dlatego warto pomagać dziecku rozwijać te cechy od najmłodszych lat, na przykład podsuwając mu różnego rodzaju układanki, obrazki do porównywania, labirynty, gry w formie tradycyjnej lub korzystając z aplikacji dostępnych na urządzeniach mobilnych.

Little Things Forever

Ciekawą propozycją dla dzieci w wieku szkolnym, która stymuluje spostrzegawczość, jest aplikacja Little Things Forever. Zadaniem użytkownika jest odnaleźć daną rzecz w grupie podobnej wielkości przedmiotów. Informacja co trzeba znaleźć jest podana w prawym górnym rogu ekranu. Dodatkowo bardzo blisko położonych względem siebie i układających się na przykład w sowę, rybę lub dinozaura. W razie potrzeby obrazek można powiększyć lub zmniejszyć. Jeśli dziecko ma problem z odnalezieniem przedmiotu, może skorzystać z funkcji reflektora, którego snop światła zawęzi obszar poszukiwań. Aplikacja mierzy czas poszukiwań i zlicza błędne wskazania. Wyniki są zapisywane w profilu gracza.

Kompatybilność: iOS 5.1 i nowsze
Język: polski
Wiek: 6-8 lat
Cena: 2,99 €

Roll the Ball

Puzzle to jedna z najstarszych zabaw dla dzieci. Układanie drobnych elementów obrazka rozwija wyobraźnię, uczy cierpliwości i wytrwałości. Świat aplikacji dla dzieci bogaty jest w gry przypominające puzzle. Roll the Ball to jedna z takich aplikacji, której celem jest ustawienie płytek w taki sposób, by utworzyły tunel, przez który będzie mogła toczyć się kulka. Elementy można przesuwać i obracać. Zadanie nie jest wcale takie proste jak się wydaje, bo kulka może w każdej chwili zacząć się przetaczać. Dlatego gracz musi szybko i precyzyjnie układać płytki. Zabawa pobudza nie tylko wyobraźnię,  podobnie jak tradycyjne puzzle, ale również stymuluje logiczne myślenie. Gra ma kilkanaście poziomów trudności. Mimo że interfejs jest w języku angielskim, to z obsługą radzą sobie już sześciolatki.

Kompatybilność: iOS 6.0 i nowsze, Android 3.0 i nowsze
Język: angielski
Wiek: 6-8 lat
Cena: bezpłatna

The Complete Fairytale Play Theatre

The Complete Fairytale Play Theatre to aplikacja mobilna dla dzieci, które lubią wymyślać bajki lub bawić się w teatr. Mały reżyser czy reżyserka ma do dyspozycji na ekranie kolorową scenę, na której ustawia aktorów wybranych przez siebie spośród 60 postaci dostępnych w aplikacji. Podczas zabawy dziecko samo tworzy scenografię, dobiera dźwięki i animuje aktorów. Poszczególne sceny mogą zostać zapisane i odtworzone jak w prawdziwym teatrze. The Complete Fairytale Play Theatre to kreatywna zabawa nie tylko dla dzieci, ale całej rodziny. Utrudnieniem jest niewątpliwie interfejs w języku angielskim.

Kompatybilność: iOS 6.0 i nowsze,
Język: angielski
Wiek: 6-8 lat
Cena: $4.99

Puppet Workshop

Aplikacja, która zajmie dziecko na chwilę w czasie długiej podróży lub gdy rodzic potrzebuje chwilkę ciszy. Celem gry jest stworzenie wirtualnej pacynki ze skarpetki lub rękawiczki. Do wyboru jest 20 różnych wzorów skarpetek i rękawiczek. Z ponad 150 ozdób pasmanteryjnych, jak guziki, niteczki, suwaki itp., dziecko może tworzyć usta, oczy, nos i inne elementy pacynki. Możliwość nadania imienia pacynce, wybór tła lub jego samodzielne stworzenie np. na bazie zdjęcia podnosi poziom atrakcyjności aplikacji. Puppet Workshop pozwala zapisać projekt w pamięci urządzenia. Dzięki czemu wzorując się na projekcie, dziecko może stworzyć podobną pacynkę w rzeczywistości.

Kompatybilność: iOS 6.0 i nowsze
Język: polski
Wiek: 6-8 lat
Cena: $2.99

Powyższe aplikacje mobilne są jedną z wielu dostępnych form stymulacji rozwoju dziecka. Dają również dziecku możliwość zaznajomienia się z nowymi technologiami. Pamiętajmy jednak, że gry i aplikacje w telefonach i tabletach to bardzo atrakcyjna i absorbująca forma spędzania czasu, ale nie może być traktowana jako jedyny sposób wyciszenia dziecka lub jego samodzielną zabawę.

Fotografia: student_ipad_school – 079, Brad Flickinger, Flickr, CC BY 2.0, 19.10.2016