Nowinki technologiczne w garderobie

Co w technologii piszczy?

 

Nowe technologie przebojem wchodzą do naszego życia. Ułatwiają wymianę i wyszukiwanie informacji, przyspieszają komunikację, skracają czas realizacji zadań w pracy. Polem ich ekspansji są również domy i mieszkania, w których błyskawicznie rozprzestrzeniają się w salonach, kuchniach i łazienkach. Wchodzą nawet do garderoby, nieśmiało zajmując przestrzeń osobistą.

Ubranie zmieniające kolory

Kameleony wbrew przyjętym opiniom nie dostosowują swojej barwy do barwy otoczenia, ale zmieniając kolor skóry, komunikują się z innymi osobnikami. Dowiedziono, że kameleony zmieniają kolory w zależności od stanu fizycznego i emocjonalnego. Podobnie zachowują się ludzie, którzy nierzadko zakładają ubrania w zależności od porannego nastroju. Dodatkowo wiele kobiet uwielbia zaskakiwać ubiorem. Projektantka Lauren Bowker, założycielka The Unseen, od kilku lat pracuje nad tkaniną, która jak przysłowiowy kameleon będzie zmieniać kolory. Ubranie uszyte z tego materiału będzie zmieniać barwę w zależności od nastroju osoby, która je nosi. Proces jest możliwy dzięki użyciu elektroencefalografu [EEG], który interpretuje fale mózgowe wysyłane przez użytkownika.

Kurtka nagrzewana światłem

Niebawem w szafach wielbicieli jesienno-zimowych trekkingów i górskich wędrówek zawisną kurtki nagrzewane światłem. Meksykańska firma tekstylna w tym roku wprowadziła na rynek odzieżowy linię okryć wierzchnich, które ogrzewają się pod wpływem światła. Tkanina ThermalTech, z której uszyte są kurtki, gromadzi energię emitowaną przez słońce i sztuczne źródła światła, a następnie oddaje ciepło użytkownikowi w miarę jego potrzeb. Materiał jest lekki i elastyczny, choć utkany z włókien ze stali nierdzewnej. Kurtka nie tylko gromadzi energię, ale i utrzymuje ciepło w pochmurne dni i po zachodzie słońca. Producent tkaniny informuje, że nawet w takich warunkach materiał w ciągu dwóch minut generuje ciepło do 10° C.

Samo-wiążące buty

Nowa technologia zastosowana przez firmę Nike w obuwiu dla sportowców nie tylko wróży rychły koniec sznurówek i rzepów, ale przede wszystkim podnosi komfort użytkowania. Zaprezentowany w tym roku model butów Nike Hyperadapt 1.0., posiada wbudowany w podeszwę system czujników (EARL), które w zależności od nacisku użytkownika rozluźniają lub zaciskają sznurowadła, dopasowując obuwie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Producent podkreśla, że system reaktywnych sznurowadeł podniesie znacząco komfort sportowców podczas zawodów.

Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w przemyśle tekstylnym i odzieżowym mają dużą szansę zrewolucjonizować naszą garderobę, ale czy moda będzie za nimi podążać? A może w przyszłości to one będą ją kreować?