Rodzinne gry bez pionków

Bezsprzecznie wśród gier rodzinnych królują planszówki, które rozwijają umiejętności matematyczne, logiczne myślenie i zasób słownictwa dzieci. Natomiast gry bez pionków i planszy, takie jak Jenga, Mistakos i Twister lub nieco odchodzące do lamusa Bierki i Pchełki ćwiczą koncentrację, koordynację ruchów, zręczność i nierzadko cierpliwość.

Bierki – jedna z najstarszych gier na świecie

Jedna z najstarszych gier towarzyskich na świecie. Znana od ponad dwóch tysięcy lat jako gra wyrocznia plemion germańskich. Bierki to zestaw 34 długich patyczków, zwykle plastikowych, z różnymi zakończeniami przypominającymi bosaki, harpuny, wiosła, trójzęby i oszczepy. Każdy rodzaj patyczka ma swoją wartość, np. oszczep 1 punkt, harpun 15 punktów. Gra polega na wybieraniu patyczków ze stosu, bez poruszania pozostałych. Wygrywa gracz, który zbierze patyczki o największej wartości.

Gra ćwiczy: koncentrację i koordynację ruchów
Wiek: 5+
Liczba graczy: 1 – 5
Cena: ok 7 zł
Czas: 10 minut

Pchełki – skaczące żetony

Gra zręcznościowa nieco już dziś zapomniana, choć wychowały się na niej pokolenia naszych rodziców i dziadków. Składa się z krążków przypominających monety o sfazowanych krawędziach. Zadaniem gracza jest wstrzelenie małych krążków do miseczki za pomocą jednego większego. Wygrywa ten, który najszybciej umieści swoje krążki w miseczce. Rozgrywka jest bardzo szybka i budzi dużo emocji. To doskonała zabawa, która rozrusza domowników w długi zimowy wieczór.

Gra ćwiczy: sprawność manualną, cierpliwość
Wiek: 5+
Liczba graczy: 1 – 5
Cena: od 7 zł
Czas: 10 minut

Jenga – krzywa wieża

Autorka Leslie Scott zapożyczyła nazwę gry, która oznacza „budować”, z języka suahili. Słowo jest adekwatne do zadania, z którym mierzą się gracze, ponieważ ich celem jest zbudowanie wieży składającej się z jak największej liczby pięter. Mają do dyspozycji 54 jednakowe drewniane klocki, ułożone w wieżę składającą się z 18 pięter. Zadanie nie jest proste. Gracze po kolei usuwają po jednym klocku z wcześniej ustawionej wieży, ustawiając go na szczycie budowli. Używają przy tym tylko jednej ręki. Im wyższa budowla, tym bardziej się chwieje. Zabawa kończy się, gdy wieża runie. Wygrywa ten, który ostatni położył klocek i wieża nie zawaliła się. Od 30 lat gra cieszy się dużą popularnością, bo z każdym ruchem buduje napięcie, ale jednocześnie jednoczy wszystkich graczy w osiągnięciu celu. Bardzo często Jenga wykorzystywana jest jako zabawa integrująca grupę, np. pracowników, uczniów, zawodników. W grę można grać również w pojedynkę.

Gra ćwiczy: sprawność manualną, umiejętność pracy w grupie, wyobraźnię
Wiek: 5+
Liczba graczy: 1 – 6
Cena: od 40 zł
Czas: 10 minut

Mistakos – krzesełkowe drzewko

Podobnie jak Jenga gra bazuje na budowaniu, tylko zamiast drewnianych klocków używa się krzesełek. W czasie zabawy uczestnicy muszą wykazać się nie lada zręcznością i koncentracją, ponieważ wszystkie krzesła muszą wisieć, poza pierwszym, na którym opiera się cała budowla. Konstrukcja przypomina krzesełkowe drzewko. Układanka składa się z 24 krzesełek w trzech kolorach i czterech rodzajach. Wygrywa osoba, która pozbędzie się najszybciej swoich krzesełek lub zdobędzie jak najmniej punktów karnych, to zależy od wariantu gry, który zostanie wybrany przez uczestników. Choć gra przeznaczona jest dla trzech uczestników, z powodzeniem może grać w nią cztery, a nawet sześć osób, szczególnie w pierwszym wariancie.

Gra ćwiczy: zręczność, wyobraźnię, precyzyjność, logiczne myślenie, umiejętność pracy w grupie
Wiek: 5+
Liczba graczy: 1 – 3
Cena: od 35 zł
Czas: 10 minut
Wydawnictwo: Trefl

Twister – ręce i nogi

Ostatnia z prezentowanych gier różni się od pozostałych tym, że posiada planszę, ale podobnie jak wyżej opisane gry nie ma pionków. Uczestnicy używają w zabawie swoich stóp i dłoni, które stawiają na wskazanych przez sędziego kolorowych kółkach. Na macie, którą w czasie gry rozkłada się na podłodze, w czterech rzędach rozmieszczone są 24 kółka. Na jednym kole można postawić tylko jedną nogę lub rękę. Z gry odpadają osoby, które się przewrócą, dotkną łokciem lub kolanem planszy. Wygrywa ten, kto najdłużej utrzyma się na macie. Jeśli chętnych do zabawy jest więcej, można rozegrać turniej drużynowy.

Gra ćwiczy: sprawność, koordynację ruchową, koncentrację, umiejętność pracy w grupie
Wiek: 6+
Liczba graczy: 1 – 4
Cena: od 80 zł
Czas: 10 minut

Gry rodzinne bez pionków w odróżnieniu od typowych gier planszowych wymagają od graczy koordynacji ruchowej, sprawności manualnej i logicznego myślenia. Tego typu zabawy również budują napięcie i budzą emocje. A to doskonała okazja, aby porozmawiać o uczuciach i emocjach, uczyć się świadomie reagować, podejmować decyzje i mierzyć się z ich konsekwencjami..