Spacer wokół Rudnicy z widokiem na Pustynię Błędowską

Zimą, gdy sypnie śniegiem, mróz skuje jeziora lodem, zabieram narty, sanki i jadę z rodziną w góry, poszaleć w białym puchu. Wiosną przesiadam się z tramwaju na rower. Weekendy spędzam na górskich szlakach. Przedwiośnie, które rozgościło się właśnie w naszym kraju to dla mnie trudny okres, bo nie lubię butów umazanych błotem i zmiennej pogody. To wcale nie oznacza, że nie ruszam się z domu. Wręcz przeciwnie, z większą intensywnością poszukuję możliwości, by aktywnie spędzić czas z rodziną.
Gdy jest szaro i buro idę na basen, ale gdy tylko słońce na trochę dłużej wychyli się zza chmur, wybieram się na długi spacer z dala od miejskiego zgiełku. Najczęściej szukam miejsc zalesionych, by odetchnąć czystym powietrzem. Jednym z moich ulubionych miejsc jest Pustynia Błędowska, która od Krakowa oddalona jest około godziny jazdy samochodem.
Legenda głosi, że polska Sahara powstała ponoć za sprawą diabła, który zawadził workiem z piaskiem o kościelną wieżę w Błędowie. Ów diabeł leciał z piaskiem znad samego Bałtyku, by zasypać olkuską kopalnię srebra. Biedaczek obawiał się, że olkuscy Gwarkowie dokopią się do piekła. Na szczęście dobry Bóg czuwał nad nimi i diabeł rozsypał piasek na polach między Błędowem a Kluczami. A tak naprawdę to pustynia powstała w XVIII wieku, w wyniku wycinki drzew na potrzeby olkuskich wyrobisk rudy żelaza i wapienia jurajskiego. Wykarczowanie lasów przyczyniło się do obniżenia wód gruntowych, wyjałowienia gleby i odsłonięcia płytko zalegających piasków.

Najważniejsze i najpiękniejsze w tej całej historii jest to, że zamiast lecieć do Afryki, możemy podziwiać krajobraz pustynny, spacerując ścieżkami przyrodniczymi w okolicach Błędowa i Kluczy. Na pierwszy wiosenny spacer z rodziną proponuję wybrać ścieżkę dydaktyczną „Wokół Rudnicy”, która w terenie oznaczona jest kolorem zielonym. Wzdłuż 1,5 km trasy rozstawionych jest sześć przystanków. Przy każdym z nich jest ławka i opis stanowiska przyrodniczego. Na trasę wkraczamy na skraju Osiedla XXX-lecia w Kluczach, potem przechodzimy wzdłuż stawów Czerwonego i Zielonego. Jeziorka powstały w wyniku zapadnięcia się dawnych wyrobisk rudy żelaza i wapienia. Idąc dalej ścieżką, na szczycie wzniesienia Rudnica zobaczymy wapienne ostańce. W ich pobliżu znajduje się wejście do jaskini i trzy wiekowe buki, które są pomnikami przyrody. Podążając za znakami znajdziemy się w buczynowym lesie, gdzie można spotkać dudki i puszczyki, a wiosną królują tu przylaszczki i konwalie. Ostatni przystanek wycieczki to wzgórze Czubatka (383 m n.p.m.), które stanowi znakomity punkt widokowy na Pustynię Błędowską. Trasę można rozpocząć również od punktu widokowego na Czubatce. Jest parking i dużo ławek, z których można podziwiać widok na Pustynię Błędowska lub zjeść drugie śniadanie.
Fotografia: Śnieg na Pustyni Błędowskiej, C. Brzezińska, ©
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz