Centrum Pieniądza – otwarte dla zwiedzających!

Centrum Pieniądza NBP, fot. materiały prasowe NBP

14 maja o godz 19:00 Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka zostanie otwarte dla zwiedzających. Głównym zadaniem placówki jest edukacja z zakresu historii pieniądza i ekonomii. Ekspozycja łączy klasyczne formy ekspozycyjne z interaktywnymi rozwiązaniami multimedialnymi.

Centrum Pieniądza NBP, fot. materiały prasowe NBP
Centrum Pieniądza NBP, fot. materiały prasowe NBP

W Noc Muzeów rozpocznie działalność Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Misją interaktywnej placówki edukacyjno-wystawienniczej jest popularyzacja wiedzy ekonomicznej. Ponad 4000 eksponatów i ponad 1800 m2 wydruków udostępnionych jest na trzech poziomach o łącznej powierzchni ponad 2000 m2. Ekspozycja składa się z 16 modułów wystawienniczych, które prezentują historię pieniądza i jego rolę oraz znaczenie banku centralnego w historii gospodarki Polski. Zwiedzający pogłębią wiedzę na temat procesów ekonomicznych, mechanizmów finansowych, systemów płatniczych oraz giełdy.

Atrakcje w Centrum Pieniądza

Na trzech poziomach wystawienniczych placówki przygotowano wiele atrakcji. W Gabinecie Numizmatyka będzie można obejrzeć imponującej wielkości kolekcję monet, a wśród nich Denar Bolesława Chrobrego – najstarszą wybitą monetę na ziemiach polskich. W Skarbcu dla odwiedzających czeka ważąca 12,5 kg sztaba złota, którą chętni będą mogli podnieść.  Z kolei w laboratorium będzie można sprawdzić autentyczność swoich pieniędzy  Dodatkowo na każdym poziomie goście będą mogli sprawdzić zdobytą wiedzę ekonomiczną dzięki multimedialnym grom i quizom. Swoje wyniki będzie można zapisać na karcie RFID, w którą zostanie wyposażony każdy gość placówki. Dzięki niej po powrocie do domu zwiedzający będzie mógł odtworzyć trasę zwiedzania, wchodząc na stronę Centrum Pieniądza.

Ekspozycja w Centrum Pieniądza jest bezpłatna i dostępna dla osób niepełnosprawnych. Z uwagi na bezpieczeństwo w placówce obowiązuje ograniczona liczba zwiedzających.

Źródło: NBP