Ciekawe gry edukacyjne dla przedszkolaków i młodszych uczniów cz. 2

Część 2

Wiosna płata nam figle. Za oknem zamiast wiosennych kwiatów wita nas śnieg, który jednak nie nadaje się do tego, aby dzieci mogły lepić bałwana czy jeździć na sankach. Warto więc pomyśleć o zorganizowaniu naszym pociechom wolnego czasu. Jednym z lepszych pomysłów na wspólne popołudnie czy weekend jest granie w planszówki. Przedstawiam kolejną porcję gier edukacyjnych dla starszych przedszkolaków i młodszych uczniów. Nauka jest tu „ukryta” pod przykrywką świetnej zabawy, w związku z czym dzieci nie trzeba długo zachęcać do wzięcia udziału w rozgrywkach.

Poniżej prezentuję 3 gry edukacyjne dla dzieci powyżej 5. roku życia. Mam Cię! ćwiczy koncentrację i spostrzegawczość, Bubbles kształtuje umiejętności matematyczne , a Główka pracuje  –  to zestaw łamigłówek dla dzieci trenujący umysł.

Mam Cię! (od 5 lat)

Mam Cię! Wydawnictwa Alexander to prosta, ale ciekawa i dynamiczna gra rodzinna. W zestawie znajdziemy 4 dwustronne części planszy z układem labiryntu (dzięki takiemu podziałowi podczas gry szybko możemy zmienić układ planszy), 7 żetonów ze zwierzakami oraz 55 kart. W grę może bawić się od 2 do 6 osób. Zadaniem uczestników jest jak najszybsze zauważenie, kto kogo dogoni w labiryncie. Aby to zauważyć , trzeba śledzić drogę między kotami i psami, a następnie szybko złapać odpowiedni żeton. Z Mam Cię! możemy wybrać dwa warianty gry – łatwiejszy i trudniejszy. Dzięki temu zabawa będzie atrakcyjna zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Gra ćwiczy koncentrację, spostrzegawczość oraz szybki czas reakcji. Dwustronna plansza podzielona na 4 części sprawia, że podczas każdej rozgrywki labirynt wygląda inaczej. Mam Cię! to doskonała propozycja na wspólną zabawę. U nas najbardziej przypadła do gustu ośmiolatkowi, choć młodsi też nieźle sobie radzili i chętnie brali udział w grze. Zasady są bardzo proste, co sprawia, że łatwo zachęcić do zabawy zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy nie zawsze lubią skomplikowane konstrukcje gier.

Fot. Sylwia Jacek, Ciekawe gry edukacyjne dla przedszkolaków i młodszych uczniów cz.2, Mam Cię!

Bubbles (od 6 lat)

Gra wydawnictwa Piatnik przeznaczona jest dla 2 – 4 graczy. Opakowanie zawiera 24 karty, 4 kostki do gry i naklejki na nie. Zadaniem graczy jest jak najszybsze znalezienie na kartach układu bąbelków, który odpowiada liczbom wyrzuconym na kostkach. Najpierw trzeba je sobie ustawić od najmniejszej do największej, a następnie szukać na kartach bąbelków od najmniejszego do największego w odpowiednich kolorach.

Fot. Sylwia Jacek, Ciekawe gry edukacyjne dla przedszkolaków i młodszych uczniów cz. 2, Bubbles

Choć producent zaleca grę dla dzieci od 6. roku życia, u nas najbardziej przypadła do gustu 5 – latkowi. Po krótkim wyjaśnieniu, jak układać liczby na kostkach od najmniejszej do największej, chętnie grał w grę nawet zupełnie sam. Jednak Bubbles to przede wszystkim rodzinna gra,  w której liczy się spostrzegawczość i szybkość.  Proste zasady oraz ciekawa forma sprawiają, że dzieci nawet nie czują, że podczas rozgrywki ćwiczą ważne umiejętności matematyczne oraz logiczne myślenie. Ponadto Bubbles rozwija spostrzegawczość oraz wielozadaniowość – należy jak najszybciej porównać liczby na kostkach i od razu znaleźć odpowiedni układ kolorów na karcie.

Fot. Sylwia Jacek, Ciekawe gry edukacyjne dla przedszkolaków i młodszych uczniów cz. 2, Bubbles

Główka pracuje (od 7 lat)

Propozycja wydawnictwa Kukuryku to właściwie nie gra, a zbiór zadań i łamigłówek dla dzieci. Jednak stanowi także świetną propozycję jako narzędzie edukacyjne, którym się można bawić zarówno samemu, jak i w grupie. Główka pracuje to zbiór 48 zadań zebranych na kartach. Zestaw zawiera jeszcze pisak suchościeralny, gąbkę oraz książeczkę z rozwiązaniami zadań. Pozycja ta przeznaczona jest dla dzieci od 7 lat. Znajdziemy jednak  w niej łamigłówki, które możemy zaproponować młodszym dzieciom, jak też i takie, nad którymi musi chwilę pomyśleć nawet dorosły. U nas Główka pracuje zajęła na całe popołudnie zarówno pięcio-, sześcio – jak i ośmiolatka. Zadania dotyczą myślenia logicznego, spostrzegawczości, podziału na zbiory, liczenia, a nawet wyobraźni przestrzennej. A to tylko niektóre obszary rozwijane podczas zabawy z Główka pracuje. Jest to więc niezwykle cenna pozycja dla szukających zestawów edukacyjnych.

Fot. Sylwia Jacek, Ciekawe gry edukacyjne dla przedszkolaków i młodszych uczniów cz. 2, Główka pracuje

Zobacz też: Ciekawe gry edukacyjne dla przedszkolaków i młodszych uczniów