DIY – możesz to zrobić razem z dzieckiem

Wspólna zabawa z dzieckiem po raz kolejny w to samo, wcześniej czy później przestaje być atrakcyjna dla obu stron. W takim razie, co robić z dzieckiem, żeby się nie nudzić? Jednym z pomysłów są prace ręczne, które można wykonać z materiałów, które mamy w domu, przynieśliśmy ze spaceru czy odłożyliśmy do recyklingu. Takie prace mogą dekorować dom i cieszyć oczy twórców lub być doskonałym prezentem dla najbliższych. Dlatego dziś prezentuję książki, w których znajdują się pomysły na DIY (Do It Yourself) do zrobienia razem z dzieckiem.

Akademia prezentów

Bardzo lubię dawać prezenty i je pakować, ale nie  znoszę chodzić po zatłoczonych galeriach handlowych i stać w kolejkach do kasy. Powiecie, że mogę kupować przez Internet, ale po 8 godzinach pracy przed monitorem, w domu nie bardzo mam ochotę włączać komputer i przeglądać oferty sklepów internetowych. Dodatkowo nigdy nie mam pewności, czy mój prezent będzie unikalny, bo ktoś może wpaść na ten sam pomysł. Dlatego staram się jak najczęściej przygotowywać upominki własnoręcznie, a to jest również świetna okazja, by pobawić się z dzieckiem w rękodzielników i zabić nudę. Ma to kilka zalet, po pierwsze prezent jest niepowtarzalny, po drugie zrobiony specjalnie z myślą o solenizancie. Dzięki temu oszczędzam czas i spędzam go z moim synem, a tworząc, możemy się razem trochę zrelaksować. Nie ukrywam, że czasem brakuje mi pomysłów. Dlatego będąc w księgarni, przeglądam książki o tematyce DIY.  Nie tak dawno wpadła mi w ręce książka wydawnictwa Martel pt. Akademia Prezentów. Zrób to sam. Znajduje się w niej ponad dwadzieścia pomysłów na wyjątkowe prezenty, takie jak wieszaczek na kolczyki, wiszący notatnik czy ocieplacz na kubeczek. Dużym atutem tej książki jest jej format – A4 i przejrzystość, z jaką przedstawione są instrukcje wykonania podarunków. Szczegółowe opisy podzielone są na kilkanaście etapów, a każdy z nich pokazany na dużym kolorowym zdjęciu, co znacznie ułatwia i skraca czas tworzenia prezentu. Uważam, że Akademia prezentów jest sama w sobie doskonałym pomysłem na prezent dla dzieci, ponieważ dzięki niej nasze pociechy będą mogły samodzielnie zrobić nie tylko oryginalne upominki oraz znaleźć projekty prostych kartek i opakowań na prezenty, ale też czerpać radość z samodzielnego tworzenia podarunków.

Wydawnictwo: Martel

Wymiary: 210 x 297 mm

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-65222-76-3

Liczba stron: 108

Fot. Wyd. Martel, DIY - możesz to zrobić razem z dzieckiem, Akademia prezentów
Fot. Wyd. Martel, DIY – możesz to zrobić razem z dzieckiem, Akademia prezentów

Dekoracje dla wszystkich

Od dawna szukałam książki, która pokaże mi, jak wykonać proste ozdoby i dekoracje z materiałów, które mam w domu, przyniosłam ze spaceru lub zebrałam do recyklingu. Kiedy otworzyłam Dekoracje dla wszystkich, byłam zaskoczona mnogością pomysłów i technik, które zostały zaprezentowane w tej książce. Znalazłam w niej ponad 300 wzorów prac, które można wykonać z kamyków, muszelek, patyczków, filcu, koralików, włóczek, papieru, makaronu, gliny, a nawet skórek z pomarańczy, liści z kolb kukurydzy lub skorupek jajek. Można z nich zrobić między innymi lalki, biżuterię i kompozycje roślinne, co z pewnością ucieszy dziewczynki. Zaprezentowane projekty z masy solnej, gliny, papieru lub materiałów przeznaczonych do recyklingu zainteresują chłopców lub zainspirują ich do własnej pracy twórczej.

Każdy rozdział poświęcony jest jednej z 10 technik opisanych w książce. Znajdują się w nich informacje dotyczące potrzebnych materiałów i narzędzi oraz szczegółowe instrukcje wykonywania poszczególnych ozdób lub dekoracji. Atutem książki jest szata graficzna, która krok po kroku prowadzi małych i dużych twórców przez wszystkie etapy pracy. Szkoda tylko, że książka ma miękką okładkę, która może się szybko zniszczyć. Wierzę jednak, że małe i duże kreatywne głowy, które będą z niej korzystać, znajdą sposób, by zabezpieczyć ją przed zniszczeniem – być może nawet w niej znajdą do tego inspirację.

Wydawnictwo: Jedność

Wymiary: 205 x 260 mm

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-766-0730-6

Liczba stron: 327

Fot. Wyd. Jedność, DIY - możesz to zrobić razem z dzieckiem, Dekoracje dla wszystkich
Fot. Wyd. Jedność, DIY – możesz to zrobić razem z dzieckiem, Dekoracje dla wszystkich

Cukiernia kosmetyczna

Uwielbiam kąpiele z pianką, podobnie jak mój syn, który podczas kąpieli bawi się w cukiernika i tworzy dla mnie przeróżne piankowe smakołyki, np. lody w kubeczku do mycia zębów czy pyszne gąbkowe ciasto z białą piankową polewą. Dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy dostałam książkę Adriany Sadkiewicz. Dzięki niej razem z synem mamy szansę powiększyć ofertę naszej cukierni kosmetycznej o żelki, lizaki, pralinki, muffinki, babeczki i inne pachnące specjały. Do ich wykonania potrzebne są głównie składniki, które znajdują się w domu każdej gospodyni, jak soda, mąka ziemniaczana, kwasek cytrynowy i przyprawy. Do sporządzenia peelingów, masełek, kremów, balsamów i mleczek konieczna będzie wizyta w sklepie zielarskim, aptece lub drogerii z naturalnymi kosmetykami, w których można kupić olejki eteryczne oraz tłuszcze, takie jak olej kokosowy, ryżowy, masło kakaowe, masło shea itp. Niestety produkcję kosmetyków trzeba przenieść z łazienki do kuchni, ale tę zmianę zrekompensują pachnące i kolorowe kosmetyki, na pierwszy rzut oka przypominające słodkie arcydzieła z wiedeńskich cukierni.

Książka wydana jest jak prawdziwa książka kucharska, zawiera ponad 70 przepisów, do których dołączono przepiękne fotografie i piktogramy dotyczące czasu przygotowania, stopnia trudności, okresu przechowywania i zastosowania wyrobów.

Polecam Cukiernię Kosmetyczną, która może być źródłem inspiracji do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. Jestem pewna, że cudeńka kosmetyczne, które powstaną dzięki pracy małych rączek, urozmaicą zabawy podczas kąpieli lub mile zaskoczą osobę nimi obdarowaną.

Autor: Adriana Sadkiewicz

Wydawnictwo: Publicat

Wymiary: 205 x 260 mm

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83-245-2160-9

Liczba stron: 176

Fot. Wyd. Publicat, DIY - możesz to zrobić razem z dzieckiem, Cukiernia kosmetyczna
Fot. Wyd. Publicat, DIY – możesz to zrobić razem z dzieckiem, Cukiernia kosmetyczna

 

Fot. Adriana Sadkiewicz