Fundacja Ekomini – podsumowanie 2016 roku

Fundacja Ekomini podjęła w 2016 roku szereg działań zgodnych ze statutem i wytyczoną misją. Były to przede wszystkim projekty edukacyjne promujące świadomość finansową, przedsiębiorczość, komunikację i wychowanie oraz nowe technologie.

Portal Smart Start

W marcu 2016 r. został uruchomiony portal Smart Start skierowany do rodziców, opiekunów i wszystkich, dla których ważne jest wychowanie mądrych i świadomych obywateli.

Misją portalu jest promowanie rodzica jako najlepszego wzoru dla dziecka, wspieranie rodziców i opiekunów w procesie edukacji i wychowania oraz wspomaganie ich w zakresie edukacji finansowej i rozwijania przedsiębiorczości u dzieci, popularyzowanie wiedzy i świadomości z zakresu finansów osobistych oraz nowych technologii, promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywnych form spędzania wolnego czasu z rodziną.

W 2016 roku zostało zamieszonych 168 artykułów w 5 działach: Ekonomia, Przedsiębiorcze Dzieci, Technologie, Czas Rodziny i Projekty.

Równocześnie z działaniem portalu cały czas aktywnie były prowadzone profile w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku, YouTube, Instagramie, Twitterze. Dla społeczności tam zgromadzonych oraz dla czytelników portalu Fundacja zorganizowała szereg konkursów i wydarzeń.

Akademia Ekomini

Projekt Akademia Ekomini był realizowany od grudnia 2015 do czerwca 2016 roku.
Odbyło się 16 warsztatów poruszających tematykę edukacji ekonomicznej, finansów osobistych oraz kształtowania postawy przedsiębiorczości i promowania kultury oszczędzania. W projekcie wzięło udział 15 dzieci, które miały także okazję uczestniczyć w zajęciach w terenie, gdzie mogły zapoznać się  z wybranymi zawodami: bibliotekarz, rękodzielnik, leśniczy, pracownik banku oraz pracownik kina.
Na kanale Smart Start na YouTube można obejrzeć 5 filmów edukacyjnych, które powstały przy udziale dzieci biorących udział w projekcie. Są to filmy dotyczące edukacji ekonomicznej przeznaczone głównie dla widzów w wieku od 5 do 10 lat.
https://www.youtube.com/channel/UCfAzf0AscMd4IPE1vay_Q6A

Akademia Ekomini
Fot. Sylwia Jacek, Fundacja Ekomini – podsumowanie 2016 roku, Akademia Ekomini

Akademia Rodzica

Integralną częścią Akademii Ekomini była Akademia Rodzica – cykl 4 wykładów i warsztatów popularyzujących praktyczną wiedzę ekonomiczną, adresowanych do rodziców. Łącznie w spotkaniach wzięło udział około 30 osób.

Warsztaty Smart Start

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się: dlaczego warto oszczędzać, co można zrobić z oszczędnościami, jak zacząć oszczędzać, jakie są sposoby oszczędzania, jaka jest wartość różnych przedmiotów, dlaczego mówimy, że coś jest bardziej cenne. Ponadto dzieci poznały różne formy płatności obecne jeszcze w czasach, kiedy nie było monet, dowiedziały się, dlaczego wymyślono banknoty, a także poznawały banknoty i monety, których używa się w Polsce.

Fundacja przeprowadziła warsztaty Smart Start w wielu miejscach, m.in.:

  • Teatr Groteska – odbyło się 6 spotkań, w których łącznie wzięło udział około 80 dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
  • Biblioteka Publiczna na Rajskiej w Krakowie – odbyły się 2 spotkania, w których łącznie wzięło udział około 24 dzieci w wieku od 4 do 6 lat.
  • Restauracja Food&People w Krakowie – odbyły się 2 spotkania, związane z wydarzeniem Przedsiębiorcze dzieci.
  • Klub Otwarty w Wieliczce – wzięło udział 20 dzieci
  • Przedszkole Clever Kids w Krakowie – wzięło udział 15 dzieci
  • Przedszkole nr 3 w Myślenicach – wzięło udział 16 dzieci
  • Przedszkole nr 3 w Dobczycach – wzięło udział 30 dzieci
Food&People_smartstart
Fot. Anna Gać, Fundacja Ekomini – podsumowanie 2016 roku, Warsztaty Smart Start

Parada Smoków

Wydarzenie odbyło się w dniach 4 – 5 czerwca na bulwarach wiślanych w Krakowie.
Stanowisko Fundacji odwiedziło ponad 500 osób (dzieci wraz z rodzicami).
Animatorzy i wolontariusze opowiadali o działalności Fundacji (warsztatach Smart Start, Akademii Ekomini dla dzieci, portalu Smart Start). Prezentowali książki i co godzinę prowadzili konkursy, między innymi: Baśni i Legend, Rodzinny, Matematyczny i Małego Programisty. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami dla dzieci o tematyce ekonomicznej, grami planszowymi i skarbonkami. W dwudniowej loterii z zagadkami zostało wręczonych ponad 400 upominków.
Uczestnicy konkursów wykazali się umiejętnościami matematycznymi, z zakresu zarządzania finansami i wiedzą ekonomiczną. Najmłodsi goście stworzyli wielką kolekcję smoczych monet oraz galerię smoczych strojów.

Akademia Ekomini w szkołach

Na podstawie pilotażu Akademii Ekomini powstało 20 kompletnych zestawów materiałów do przeprowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat. Korzystali z nich nauczyciele i wolontariusze, którzy od września 2016 roku prowadzili zajęcia w szkołach.
Do końca 2016 roku Fundacja przeprowadziła 12 lekcji, między innymi w szkołach w Krakowie, Myślenicach, Trzebuni, Stadnikach.

Stypendia

Fundacja przyznała 4 stypendia naukowe uczniom liceum Neo School w Myślenicach.

Portal dla dzieci

Przez cały rok działała strona www.mccash.pl, skierowana do dzieci. Strona powstała w celu utrwalenia wiedzy finansowej dzieci poprzez zabawę ze skarbonką interaktywną.
W 2017 roku planowana jest rozbudowa strony, zamieszczenie nowych treści, zabaw i gier, nie tylko dla użytkowników skarbonki.


Więcej o działaniach prowadzonych przez Fundację Ekomini można przeczytać tutaj:

http://ekomini.pl/pl/tresci/354,fundacja-ekomini.html