HAIZ i jeszcze więcej
Wywiad z współtwórcą aplikacji - Tomaszem Krużlem
Era tradycyjnych aplikacji bankowych dobiega końca. Przyszedł czas na nowe i świeże spojrzenie. HAIZ wychodzi naprzeciw młodym ludziom, chcąc sprostać ich oczekiwaniom. Wywiad z Tomaszem Krużlem– młodym, kreatywnym i ambitnym współtwórcą mobilnej aplikacji HAIZ.
Redakcja: Jak to się stało, że zacząłeś pracować przy projekcie HAIZ?
Tomasz Krużel: Posiadam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu aplikacji dla branży finansowej. Jednak projekty, w których brałem do tej pory udział, były standardowymi rozwiązaniami bankowymi. HAIZ natomiast jest realizowany w sektorze FinTech, a start-up do którego dołączyłem, prowadzi partnerską współpracę z bankiem. Wzięcie udziału w takim przedsięwzięciu wydawało mi się interesującym wyzwaniem. Dlatego nie zastanawiałem się długo, gdy otrzymałem propozycję dołączenia do zespołu tworzącego aplikację HAIZ, z krótkiej (co prawda) perspektywy czasu już wiem, że podjąłem najlepszą z możliwych decyzji.
Redakcja: Czym jest aplikacja HAIZ?
Tomasz Krużel: HAIZ to mobilna aplikacja bankowa, która dedykowana jest dla nastolatków oraz ich rodziców. Funkcje bankowości mobilnej oparte są na nowatorskim komunikatorze finansowym pozwalającym w prosty sposób wymieniać środki finansowe pomiędzy użytkownikami HAIZ, którzy posiadają dostęp do funkcji finansowych. Oprócz przelewów istnieje możliwość doładowywania telefonu, płacenia telefonem zbliżeniowo, zarządzania rachunkiem oraz kartą. Oczywiście, jak na komunikator przystało, można czatować z innymi użytkownikami.
Redakcja: Młodzi ludzie lubią korzystać z aplikacji HAIZ, czym się ona różni od innych tego typu rozwiązań?
Tomasz Krużel: Aplikacja HAIZ tworzona jest przede wszystkim dla ludzi młodych. Tworząc ją, sprawdzamy i analizujemy potrzeby i oczekiwania młodego pokolenia – tzw. generacji Z. Chcemy, aby to aplikacja była dopasowana do stylu życia młodych, a nie odwrotnie. Młodzi ludzi są spontaniczni i nie chcą tracić czasu na zbędne czynności, a my chcemy, aby wiedzieli, że HAIZ im na to pozwala. Po co tracić czas na wypełnianie danych do przelewu w bankowości internetowej, skoro można zrobić to szybciej przez telefon, czekając na przystanku czy idąc na spacer.
Redakcja: Aplikacja HAIZ jest innowacyjnym rozwiązaniem w bankowości mobilnej. Proszę opowiedzieć, na czym polega ta nieszablonowość aplikacji?
Tomasz Krużel: W HAIZ jest komunikator, który nie jest standardowym czatem. Można rozmawiać i robić przelewy jednocześnie, a przesłanie pieniędzy polega tylko na wpisaniu kwoty, jaką chce się przesłać oraz zatwierdzeniu za pomocą przycisku – zupełnie jakby wysyłało się standardową wiadomość. W aplikacji można również zarządzać własnym rachunkiem oraz kartą płatniczą – pod ręką zawsze jest stan konta oraz historia ostatnich transakcji. Mamy też coś, co jest świetnym rozwiązaniem dla ceniących wygodę – można zdigitalizować kartę płatniczą i płacić zbliżeniowo telefonem w technologii HCE. Zatem na zakupy lub imprezę można wyjść tylko z telefonem i to w zupełności wystarczy. Dodatkowo aplikacja daje możliwość korzystania z kuponów rabatowych, które są dostępne do pobrania na dedykowanym ekranie. Młodzi ludzie mają możliwość robienia zakupów po niższych cenach. A jeśli ktoś posiada karty lojalnościowe, może zrobić im zdjęcie i przechowywać je w aplikacji – dzięki HAIZ młodzi mogą zapomnieć o portfelach, bo wszystko co potrzebne mają w telefonie. A jeśli jesteśmy już przy temacie telefonów, to można również je doładowywać przy pomocy HAIZ. Proces doładowania jest również bardzo prosty: wchodzimy na „czat” z wybranym operatorem i wybieramy kwotę doładowania i to wszystko. Coś, z czego jesteśmy naprawdę zadowoleni, to procesy rejestracyjne. Zrezygnowaliśmy ze standardowych formularzy rejestracyjnych. Teraz przechodząc proces rejestracji podstawowej czy też aktywacji funkcji finansowych, użytkownik odpowiada na pytania, jakby prowadził rozmowę na czacie.
Redakcja: HAIZ to aplikacja bankowa dla młodych ludzi i ich rodziców, na czym polega ta relacja w aplikacji?
Tomasz Krużel: Rodzic może udostępnić rachunek dziecku i zidentyfikować go (w placówce banku) lub nie. Ma też możliwość założenia dziecku jego własnego rachunku. W zależności od tego, jakiego wyboru dokona, taki będzie jego poziom nadzoru nad rachunkiem dziecka. Jeśli rodzic udostępni rachunek dziecku, wtedy z poziomu własnej aplikacji może akceptować przelewy wykonywane przez dziecko zgodnie z ustalonym limitem akceptacji, ustalać limity do rachunku oraz karty tak, aby dziecko jednorazowo lub w ciągu jednego dnia nie wydało zbyt dużej, w opinii rodzica, kwoty. Dodatkowo rodzic ma dostęp do historii ostatnich transakcji wykonywanych przez dziecko. Opiekun zezwala na digitalizację karty oraz może ją blokować. Wszystko to może robić przy pomocy aplikacji. Natomiast jeśli rodzic zdecyduje się założyć rachunek własny dziecku, wtedy nie będzie miał możliwości poprzez aplikację sprawdzania na bieżąco wykonywanych przez dziecko transakcji. W zależności od tego, jaki typ rachunku rodzić wybierze dla swojego dziecka, tak prowadzić będzie nadzór nad finansami dziecka i ustalać reguły korzystania ze środków zgromadzonych na koncie. Oprócz możliwości sprawdzania transakcji dziecka rodzic może zasilać jego rachunek i wpłacać kieszonkowe. Rodzic ma pewność, że jego dziecko już nigdy nie powie, że zapomniało pieniędzy i np. nie ma za co zrobić zakupów czy kupić obiadu.
Redakcja: Skąd czerpiecie pomysły przy tworzeniu aplikacji HAIZ?
Tomasz Krużel: Tworząc aplikację, nie tylko chcemy, aby była ona przyjazna dla użytkownika. Wiadomym jest, że świat finansów jest bardzo skomplikowany i trudno czasami zrozumieć wszystkie jego procesy. Wierzymy, że edukacja ekonomiczna i styczność z procedurami bankowymi od najmłodszych lat pozwoli uniknąć w przyszłości kłopotliwych zadłużeń i problemów finansowych. Staramy się, aby młodzi ludzie jak najlepiej zgłębili świat finansów, dlatego chcemy, aby aplikacja w najbardziej przystępny sposób pokazywała ten świat. Chcemy, aby młode pokolenie, do którego ja sam należę, świadomie zarządzało swoimi finansami i uczyło się oszczędzania – oszczędzania bez wyrzeczeń. Wierzymy, że jest to możliwe, bo odpowiednie planowanie budżetu pozwala żyć pełnią i oszczędzać na realizację swoich marzeń. Dobrze wiemy, że młodzi ludzie chcą korzystać z nadarzających się możliwości i cieszyć się z wszystkiego, kierują się tak bardzo popularną filozofią „YOLO” – You Only Live Once (żyje się tylko raz) – współczesny odpowiednik Carpe Diem. My, znając i rozumiejąc wymagania i potrzeby generacji Z, chcemy ich wspierać i uczyć. Tworząc aplikację korzystamy z wiedzy i doświadczenia Fundacji Ekomini, która zajmuje się szeroko rozumianą edukacją w zakresie przedsiębiorczości. Dzięki temu wiemy, jak połączyć edukację ekonomiczną z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych w aplikacji mobilnej.
Redakcja: Aplikacje związane z finansami powinny być bezpieczne, jak zostało to rozwiązane w HAIZ?
Tomasz Krużel: Każdy chce, aby jego pieniądze były bezpieczne i my to rozumiemy. HAIZ spełnia bardzo restrykcyjne wymagania działu bezpieczeństwa banku. Konto użytkownika korzystającego z HAIZ jest zabezpieczone hasłem, a wykonanie jakiejkolwiek czynności związanej z pieniędzmi wymaga potwierdzenia specjalnym kodem PIN ustawionym przez użytkownika. HAIZ jest równie bezpieczna jak dostęp do rachunku bankowego za pośrednictwem bankowości internetowej. Oczywiście rekomendujemy, aby każdy zachował odpowiednie środki bezpieczeństwa i np. miał zainstalowaną aplikację antywirusową oraz roztropnie pobierał treści z Internetu.
Redakcja: Młodzi ludzie lubią nowości, czy wasza aplikacja pozwala im je odkrywać?
Tomasz Krużel: Mamy tego świadomość, dlatego nasi specjaliści cały czas planują nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwią codzienne czynności młodych ludzi. Już niebawem aplikacja HAIZ da możliwość założenia rachunku bez wychodzenia z domu – przez potwierdzenie swojej tożsamości przy pomocy przelewu złotówkowego. Dodatkowo wprowadzimy do aplikacji naszego doradcę (bota) Zuzę, która będzie informować użytkownika o wszystkich istotnych zdarzeniach związanych z rachunkiem oraz kartą płatniczą. Następną nowością w aplikacji będzie możliwość oszczędzania. Każdy użytkownik będzie mógł posiadać rachunek oszczędnościowy, na który zarówno on sam jak i inni będą mogli przelewać pieniądze. Wszystko to będzie zaprezentowane użytkownikowi w niezwykle atrakcyjnej formie. Więcej już powiedzieć nie mogę. Obiecuję jednak, że będą to bardzo ciekawe rozwiązania dla każdego młodego człowieka.
Oszczędzanie to jedna z aktywności, którą chcemy dać młodym, twórczym i radosnym ludziom. Coś, co da im jeszcze większe pole do popisu, to możliwość zarabiania. My w HAIZ chcemy dać im tę szansę. Ale nie tylko zarabianiem żyje człowiek i to nie jest najważniejsze w życiu, dlatego też w aplikacji będzie możliwość dzielenia się. Planujemy również wdrożyć możliwość tworzenia konwersacji grupowych oraz zbiórek. Osobiście najbardziej czekam na tą właśnie funkcjonalność, bo coraz bardziej męczą mnie zbiórki w tradycyjnej formie – zbieranie pieniędzy na prezent czy dzielenie się rachunkiem w grupie to czasem naprawdę ogromne przedsięwzięcie. Cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i na pewno nie poprzestaniemy na tych kilku już wymienionych.
Redakcja: Dziękuję za rozmowę.
Fot. Arkadiusz Kantor
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz