Jasio Muzykant. Muzyka w rozwoju dziecka

Oferta zajęć muzycznych dla najmłodszych jest coraz bogatsza. Przedszkolaki, niemowlaki, a nawet kobiety w ciąży − dla każdego znajdziemy odpowiednie zajęcia. Czy to tylko moda i marketingowy chwyt, czy jest w tym coś więcej? Jakie korzyści płyną z muzyki i zajęć muzycznych dla dzieci?
Rozwój dziecka
Wychowanie muzyczne dokonuje się przez różne aktywności, np. śpiew, grę na instrumentach, ruch przy muzyce, taniec, tworzenie i słuchanie muzyki. Wszystkie te działania doskonale rozwijają dziecko. Słuchanie i odtwarzanie muzyki wpływa nie tylko na zdolności słuchowe dziecka, ale także na zdolność do analizy czy koncentracji uwagi. Muzyka ma wpływ również na spostrzegawczość, pamięć i wyobraźnię dziecka. Gra na instrumencie zwiększa motywację do nauki, uczy systematyczności i sprzyja osiąganiu lepszych wyników. Z uwagi na pobudzanie i koordynację obu półkul mózgowych kształcenie muzyczne pozytywnie wpływa na rozwój języka, osiągnięcie gotowości do czytania, a także naukę przedmiotów ścisłych. Od dawna także wiadomo, że muzyka pomaga w nauce języków obcych, co chętnie wykorzystują szkoły językowe. Śpiewanie piosenek ułatwia zapamiętywanie nowego słownictwa i gramatyki oraz poprawia sprawność rozumienia ze słuchu, a to wszystko wpływa na zdolności komunikacyjne w języku obcym.
Emocje − terapia muzyczna
Muzyka ma ogromne znacznie również dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Odpowiednie dźwięki i melodie, w zależności od potrzeb mogą dziecko pobudzić i zaktywizować lub przeciwnie − wyciszyć, uspokoić i nawet uśpić, bo w końcu taka jest też rola kołysanek. Terapeutyczny charakter muzyki wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń słuchu, mowy, rozwoju psychicznego i rozwoju fizycznego. Na podstawie wielu badań dowiedziono, że słuchanie i wykonywanie muzyki może pomagać w leczeniu zaburzeń słuchania, dysleksji, zespołu zaburzeń uwagi, autyzmu. Muzyka pozwala zredukować stres, może również zredukować ból. Pełni ważną rolę w wyrażaniu emocji, nawet u bardzo małych dzieci.
Spróbuj razem z dzieckiem!
Nawet jeśli uważasz, że słoń nadepnął Ci na ucho, spróbuj muzykować wspólnie z dzieckiem. Możecie śpiewać razem piosenki, wybijać rytm na najprostszych instrumentach dziecięcych (bębenek, grzechotki, cymbałki), tańczyć do skocznych melodii czy słuchać kojących dźwięków. To wszystko ma sens i ogromny wpływ na Twoje dziecko. Już od pierwszych chwil z noworodkiem możesz nucić mu uspokajające kołysanki. Co więcej, słuchać muzyki i śpiewać możesz także już będąc w ciąży − w końcu maluchy w brzuchu słyszą i reagują na dźwięki.
Aby zaangażować dziecko w wieku przedszkolnym we wspólne muzykowanie możesz wykorzystać proste ćwiczenia muzyczne i gry rytmiczne, takie jak: odgrywanie dźwięków (np. odtwórz dźwięki jesieni − spadające liście, wiejący wiatr, padający deszcz), powtarzanie układów rytmicznych za pomocą klaskania, ćwiczenia gimnastyczne do muzyki (np. skoki przez jesienne kałuże), wystukiwanie sylab (np. swoich imion) na bębenku. Dzieci w wieku szkolnym, jeśli tylko wykazują takie zainteresowanie, warto zapisać na zajęcia muzyczne np. do szkoły muzycznej czy domu kultury. Muzyka ma bowiem ogromne znaczenie w życiu każdego dziecka od okresu prenatalnego, poprzez poszczególne etapy rozwoju, aż do okresu pełnej dorosłości.
Oprócz aktywnego muzykowania, istotne jest także słuchanie − posłuchajcie wspólnie znanych Wam piosenek, pośpiewajcie razem z nagraniem. A w wolnym czasie idźcie razem na koncert − obecnie odbywają się już koncerty przeznaczone nawet dla najmłodszych melomanów. Dzieci podczas takich spotkań mogą swobodnie tańczyć, śpiewać, ruszać się, a przy okazji kształtować swoją wyobraźnię i wrażliwość muzyczną. W świecie pełnym hałasu i cyfrowych dźwięków ma to sens i dużą wartość.
Bibliografia:
Soboń Joanna, Zajęcie muzyczne dla dzieci: jak muzyka wpływa na rozwój niemowląt i dzieci? Artykuł dostępny w Internecie: http://www.mjakmama24.pl/dziecko/gry-i-zabawy-dla-dzieci/zajecia-muzyczne-dla-dzieci-jak-muzyka-wplywa-na-rozwoj-niemowlat-i-dzieci,564_3256.html
Jaworski Stanisław, Wpływ muzyki na rozwój dziecka Opracowanie dostępne w Internecie: http://przeworsk.muzyczna.com.pl/publikacje/
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz