„Julek i dziura w budżecie” – o finansach dla dzieci

Julek i dziura w budżecie

Mała niepozorna książeczka, formą przypomina nieco książeczki o Mikołajku. Sylwia Wojciechowska przy pomocy opowiadań o przygodach pewnego chłopca przekazuje dzieciom podstawy wiedzy ekonomicznej. Głównym bohaterem książki jest ośmioletni Julek, właściciel uroczego szczurka o imieniu Ratka. Chłopiec podczas zwykłych codziennych zajęć poznaje tajniki edukacji finansowej, dowiaduje się m.in., jak zaplanować budżet, co to jest popyt i podaż, jak można dorobić do kieszonkowego. Pojęcia te są jednak sprytnie wplecione w fabułę, tak że czytelnik nie czuje się przytłoczony nadmiarem wiedzy finansowej.

Fot. www.julekidziurawbudzecie.pl

Julek i dziura w budżecie to książka, która z pewnością spodoba się dzieciom. Czyta się ją bardzo dobrze. Napisana jest językiem przystępnym dla młodych czytelników. Kilkulatki na pewno chętnie posłuchają o przygodach Julka. Natomiast starsze dzieci mogą już sięgnąć po lekturę samodzielnie, nawet jeśli dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem, ponieważ czcionka jest odpowiednio dobrana.

Julek to zwyczajny chłopiec, chodzi do szkoły, ma różne pytania, na które szuka odpowiedzi, jak i problemy, które próbuje rozwiązać. Wszystko to ubrane jest w ciekawą fabułę, a styl pisania Sylwii Wojciechowskiej sprawia, że książkę czyta się bardzo fajnie. Dużym atutem są rysunki Mirioli Dzik, która kilkakrotnie stawia przed czytelnikami dodatkowe zadanie – znaleźć na ilustracji ukrytą Ratkę.

Książkę z czystym sumieniem polecam wszystkim. Dzieci poznają ciekawe postacie oraz zdobędą wiedzę ekonomiczną, a dorośli mogą sobie tę wiedzę utrwalić. Julek i dziura w budżecie stanowi także świetną bazę do dyskusji w domu oraz do rozwijania świadomości finansowej naszych pociech.

Uwaga, książka wciąga. Pytanie do autorki, kiedy będzie następna część?

Fot. www.julekidziurawbudzecie.pl

O autorce:

Sylwia Wojciechowska

Z wykształcenia prawnik. Autorka książki dla dzieci Julek i dziura w budżecie. Założycielka bloga malimoi.pl, na którym pisze m.in. o przedsiębiorczości i edukacji finansowej dla najmłodszych. Spełnia się, gdy może pisać dla dzieci. Miłośniczka dobrej kawy i podróży wszelakich. Prywatnie mama dwóch małych łobuziaków.