Innowacje rodzą się w Polsce
Co w technologii piszczy?
Potrzeba jest matką wynalazków, a jeśli dodać do niej empatię, altruizm i ciężką pracę – otrzyma się wzór na sukces. Polscy naukowcy i innowatorzy już o tym wiedzą i dzięki temu tworzą coraz bardziej wartościowe społecznie produkty, a wieść o nich się niesie po całym świecie.
Według danych Komisji Europejskiej z 2015 roku Polacy są drugim najbardziej zapracowanym krajem w Unii – tygodniowo spędzamy w pracy średnio 42,5 godziny. Polacy cechują się dużym zapałem do pracy, co niewątpliwie ma odzwierciedlenie w innowacyjnej i kreatywnej postawie naszych rodaków. Dowodów na to można by znaleźć wiele, ale my skupimy się na bieżących osiągnięciach w dziedzinie technologii.
Mobilne oko
Tylko w Polsce żyje ok. 1,8 mln ludzi z dysfunkcją wzroku. Powstaje coraz więcej inicjatyw, dzięki którym ludzie niewidomi mogą lepiej funkcjonować w społeczeństwie – dostosowuje się budynki, ulice, autobusy. Kolejny krok w tym kierunku wykonał jeden ze studentów Politechniki Białostockiej Petros Psyllos, który wraz z Krzysztofem Bujnarowskim stworzył urządzenie Matia. Za pomocą kamer rejestruje ono otaczające niewidomego przedmioty i rozpoznaje je, a następnie tworzy dla niego narrację – informując o przeszkodach na jego drodze. Rozwiązanie to nazywane jest audio deskrypcją. Drużyna Psyllosoft ze swoim urządzeniem Matia wystartowała w światowych finałach Imagine Cup, a Microsoft zaproponował finansowe wsparcie ich projektu w wysokości 10 tys. dolarów. Studenci Politechniki Białostockiej nie pierwszy raz osiągnęli tak duży sukces w tym konkursie, co świadczy nie tylko o wysokim poziomie edukacji, ale również inicjowaniu działań skierowanych na aspekty społeczne.
„Teleportująca” kapsuła
Wyobraźmy sobie podróż z Krakowa do Gdańska trwającą 35 min. Niby niemożliwe – a jednak! Elton Musk – założyciel PayPal, SpaceX, Tesla Motors, SolarCity i Hyperloop – zdecydował się podjąć wyzwanie i stworzyć kolejny, piąty środek transportu, który będzie poruszał się z prędkością 1200 km/h. Hyperloop to kapsuła mieszcząca 6 osób, poruszająca się w pewnego rodzaju rurociągu. Dzięki zredukowaniu ciśnienia do 100 Pa, zostaje wyeliminowany opór powietrza, a poprzez zastosowanie magnetycznej lewitacji oraz łożysk powietrza kapsuła porusza się bez tarcia o podłoże. Na stworzenie Hyperloop został ogłoszony konkurs, do którego zgłosiło się 1200 instytucji z całego świata. Obecnie trwa drugi z trzech etapów konkursu, w którym uczestniczą dwie organizacje z Polski – Hyper Poland oraz Hyperlodz Team – tworzące projekty kapsuły. Szanse na przejście do kolejnego etapu są bardzo duże, instytucje pozyskały środki na stworzenie prototypów, a więc teraz wszystko w rękach twórców.
Magiczny samo-kasujący się bilet komunikacji
Beacony – niewielkie i niepozorne urządzenia o wielkich możliwościach są coraz częściej stosowane w świecie technologii. Te małe nadajniki komunikują się ze smartfonami za pomocą Bluetooth i przesyłają rozmaite informacje. Jedna z krakowskich firm Kontakt.io też dostrzegła w nich wielki potencjał i stworzyła aplikację mobilną umożliwiającą poruszanie się komunikacją miejską bez kupowania i kasowania biletu. Pasażer wchodząc do pojazdu – znajdując się w obszarze działania beacona umieszczonego w nim – nie będzie musiał pamiętać o skasowaniu biletu, ponieważ aplikacja w jego telefonie zrobi to automatycznie za niego, a jeśli podróż będzie trwać dłużej, to przedłuży bilet.
Źródło:
www.forbes.pl/beacony-zastapi-bilety-komunikacji-miejskiej,artykuly,205158,1,1.html
www.forbes.pl/hyperloop-szybka-kolej-nadchodzi-rewolucja,artykuly,204963,1,2.html
www.forbes.pl/microsoft-chce-wesprzec-polski-projekt-matia-wsparcie-finansowe-dla-studentow,artykuly,206292,1,1.html
www.hyperpoland.com/
www.natemat.pl/71465,hyperloop-kapsula-z-ludzmi-pedzaca-1200-kmh-miliarder-prezentuje-swoj-pomysl-na-rewolucje-w-transporcie
www.newsweek.pl/styl-zycia/beacon-co-to-takiego-i-do-czego-sie-go-uzywa,artykuly,364514,1.html
www.odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/676,w-35-minut-z-gdanska-do-krakowa
www.pb.edu.pl/blog/2016/06/08/projekt-matia-usa/
www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1419582,Najdluzej-w-UE-pracuja-Grecy-o-ile-maja-prace-Polacy-drudzy
www.stat.gov.pl
www.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz