Konto dla młodych

Czy młodzi ludzie poniżej 18 roku życia mogą mieć rachunek w banku?
Twierdząco na powyższe pytanie odpowiada oferta kilku banków. Warto zwrócić uwagę na ofertę Alior Banku, który proponuje swoim klientom nowe rozwiązanie, jakim jest konto HAIZ. Rachunek przeznaczony jest zarówno dla osób pełnoletnich, jak i tych poniżej 18 roku życia. Ewenementem jest fakt, że osoba pełnoletnia może udostępnić rachunek osobie poniżej 13 roku życia, która może swoim kontem zarządzać (pod kontrolą opiekuna).

Z kontem HAIZ powiązana jest aplikacja mobilna, którą można pobrać z odpowiedniego sklepu (AppStore lub Google Play). Aplikacja ta pozwala zarządzać pieniędzmi, spełnia funkcję komunikatora oraz pomaga rodzicom trzymać pieczę nad wydatkami swoich dzieci, którym udostępniają konto1.

Dlaczego HAIZ?

Często zdarza się, że kiedy chcemy wypłacić dziecku kieszonkowe, brakuje nam drobnych w portfelu. Dzięki HAIZ możemy przelać odpowiednią kwotę od razu na konto dziecka. Pieniądze znajdą się tam natychmiast i nasza pociecha będzie mogła nimi zarządzać. Dziecko może poprzez aplikację przelać je na konto innej osoby, wypłacić z bankomatu lub dokonać płatności w terminalu płatniczym. W szkole często organizowane są różne zbiórki niewielkich kwot, czy to na kino, czy przedstawienie. Wtedy także możemy przelać szybko pieniądze na konto dziecka. Starsze dzieci czasem chcą pójść po zajęciach ze znajomymi do kina lub na pizzę. Zdarza się też, że nagle potrzebują na coś pieniędzy. Z HAIZ potrzebną kwotę dziecko otrzymuje od nas od razu. Przelewanie pieniędzy w HAIZ odbywa się w wygodny i szybki sposób poprzez wpisanie odpowiedniej kwoty przelewu w oknie czatu z osobą, do której wysyłane są pieniądze. Działa to jak prosty komunikator. Dzięki temu jesteśmy cały czas w kontakcie ze swoim dzieckiem, a wpłacając na jego konto daną sumę, od razu możemy zaznaczyć, w jakim celu jest przekazywana.

Edukacja finansowa z HAIZ

Dla płatności naszego dziecka możemy ustalić limity jednorazowe, dzienne, a także akceptacji (te ostatnie wymagają akceptacji każdej wykonywanej  transakcji). HAIZ to doskonałe narzędzie do nauki zarządzania swoim kieszonkowym. Dziecko uczy się kontrolować swoje wydatki. Stan konta oraz to, na co wydało pieniądze, może sprawdzić w każdej chwili. Dodatkowo, rodzic może ustalić limity na transakcje dokonywane przez dziecko, co sprawia, że uczy się ono systematycznego oszczędzania. W ramach edukacji finansowej i uniezależniania się dziecka można z czasem zwiększać kwotę wydatków czy płatności, powyżej której potrzebna jest akceptacja opiekuna. Ponadto rodzic ma też podgląd na realizowane płatności (zarówno kartą, jak i przelewem), co pozwala w pewnych wypadkach szybko zareagować i porozmawiać z dzieckiem, aby w przyszłości nie popełniało tych samych błędów w podejmowaniu decyzji finansowych.

Czy HAIZ jest bezpieczny?

Wiemy, że dzieciom często zdarza się gubić lub niszczyć różne rzeczy. W HAIZ nie musimy martwić się, gdy nasza pociecha zawieruszy swoją kartę lub telefon. W takim przypadku możemy od razu zdalnie zablokować konto dziecka. Natomiast nowa funkcjonalność w HAIZ pozwala także na czasowe blokowanie karty płatniczej. HAIZ umożliwia także płatności telefonem HCE, co jest dużym ułatwieniem podczas zakupów. Nie musimy już pamiętać o tym, aby mieć przy sobie kartę. Jeśli płacimy telefonem, to nikt nie jest w stanie przechwycić danych karty płatniczej, ponieważ wtedy dane są przechowywane w chmurze obliczeniowej. Podczas płacenia kartą istnieje niestety możliwość przechwycenia danych, ponieważ są one na niej wyryte– wystarczy więc, aby ktoś je sobie zapamiętał lub sfotografował. Alior Bank jest w gronie kilku banków, których kartami można zbliżeniowo wypłacać pieniądze z bankomatów  Euronetu. Wystarczy przysunąć kartę do określonego miejsca na bankomacie. Zapobiega to kradzieży danych karty poprzez specjalne urządzenia montowane przez złodziei w szczelinach, do których wkładane są karty w bankomatach.

Jakie jeszcze korzyści daje HAIZ?

HAIZ to innowacyjne konto połączone z prostą i wygodną aplikacją. Umożliwia ona także szybkie doładowanie telefonu w dowolnej sieci. Dodatkowo zawiera też kupony rabatowe, dzięki którym możemy zarówno my, jak i nasze dziecko, oszczędzać na płatnościach za zakupy i usługi.

Wybierasz HAIZ?

Podsumowując, konto HAIZ to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają sposobu na naukę oszczędzania i zarządzania pieniędzmi dla swojego dziecka. Sam fakt, że swoje pieniądze trzyma na koncie, a nie w skarbonce, może sprawić, że poczuje się ono bardziej dorosłe i odpowiedzialne podczas podejmowania decyzji finansowych. Dzięki HAIZ możemy stopniowo zwiększać niezależność finansową naszego dziecka, mając jednak cały czas kontrolę nad jego wydatkami, co sprawia, że łatwiej nam wprowadzać dziecko w świat finansów.

1 Więcej o aplikacji HAIZ można przeczytać w artykule https://smartstart.pl/haiz-i-jeszcze-wiecej/