Znajdź bliskich dzięki aplikacjom lokalizacyjnym

Smartfony i tablety nieustannie dostarczają całą gamę informacji na temat nas samych, bliskich oraz otaczającego nas świata. Współdzielenie między użytkownikami danych na temat położenia za pomocą specjalnych aplikacji lokalizacyjnym może ułatwić codzienne życie rodziny oraz kontakty z bliskimi osobami, podnosząc jednocześnie ich poziom bezpieczeństwa.
Czym są i jak działają działają aplikacje lokalizacyjne?
Smartfony wyposażone są zwykle w moduły GPS, co w połączeniu z zainstalowanymi na urządzeniach mapami oraz pozostawaniem w stałej łączności z nadajnikami operatora GSM, czyni z nich dosyć dokładne urządzenia nawigacyjne. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z lokalizacji w inteligentnym telefonie nie musi ograniczać się wyłącznie do map, nawigacji GPS czy meldunków w aplikacjach portali społecznościowych.
Geolokalizację wykorzystuje także cała gama aplikacji, które pozwalają na dzielenie się z bliskimi swoim aktualnym położeniem. Zasadniczy interfejs rodzinnych aplikacji lokalizacyjnych wykorzystuje popularne interaktywne mapy cyfrowe, jeśli więc na co dzień korzystamy z Google Maps, Apple Maps lub pokrewnych usług, nie będziemy mieć problemu z przyswojeniem sobie obsługi tych programów.
Jedną z bardziej znanych aplikacji lokalizacyjnych jest amerykański Life360. Program posiada ponadto wbudowany czat oraz historię meldowań. Istnieją także rodzime odpowiedniki programów stosowanych na całym świecie. Opiekunrodziny.pl czy ikol X, oprócz typowych funkcji, posiadają możliwość wyznaczenia bezpiecznych i niebezpiecznych obszarów w mieście – po wejściu w strefę lub opuszczeniu jej, otrzymujemy od programu komunikat. Familionet pozwala prócz tego tworzyć listy tzw. inteligentnych miejsc (szkół, uczelni, domów) i otrzymywanie automatycznych powiadomień, gdy bliscy dotrą lub opuszczą te obiekty.
Bezpieczeństwo, wygoda i mniej wiadomości SMS
Głównym motywem, stojącym za korzystaniem z rodzinnych aplikacji lokalizacyjnych, jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, a także realny wpływ na poziom bezpieczeństwa naszych bliskich – w szczególności dzieci i osób starszych. Warto jednak zwrócić uwagę także na codzienne korzyści.
Programy lokalizacyjne uwalniają nas od konieczności pisania dziesiątek wiadomości SMS w których pytamy lub też informujemy członków rodziny o naszej lokalizacji, orientacyjnym czasie przybycia na miejsce itp. Dzięki programom tego typu zarówno rodzice, jak i dzieci, mają dostęp do bieżącej lokalizacji najbliższych. Stosowanie aplikacji lokalizacyjnych przez najmłodszych uwalnia ich także od telefonów lub SMS-ów od rodziców, które często pojawiają się w najmniej pożądanym momencie – podczas spotkań ze znajomymi, lekcji czy treningu.
Większość opisanych funkcji aplikacji działa w tle bez udziału użytkownika, co sprawia, że mogą być one wykorzystywane zarówno przez dzieci, jak i osoby starsze. Tego typu aplikacje działają nawet na prostych urządzeniach. Smartfony i tablety Apple posiadają ponadto wbudowaną usługę Znajdź Moich Znajomych, którą można wykorzystać jako aplikację do ustalania położenia.
Lokalizacja u operatorów komórkowych oraz w komunikatorach
Różne warianty usług lokalizacyjnych posiadają w swojej ofercie dominujący operatorzy telefonii komórkowej w Polsce. Pakiety lokalizacyjne wraz z powiadomieniami e-mail, SMS i aplikacjami, dostępne są zwykle w formie dodatkowych płatnych usług subskrypcyjnych.
Alternatywą dla rodzinnych aplikacji lokalizacyjnych jest korzystanie z prostych komunikatorów, które oprócz komunikacji tekstowej i przesyłania zdjęć, pozwalają na czasowe lub jednorazowe podzielenie się w toku konwersacji aktualnym położeniem. Taką możliwość oferują m.in. WhatsApp, Viber, Facebook Messenger, Skype, Apple iMessages.
Należy pamiętać, że stałe korzystanie z usług lokalizacyjnych wiąże się z rezygnacją z części prywatności użytkownika. Nawet jeśli wymiana informacji o położeniu odbywa się w gronie zaufanych osób, warto przeprowadzić rozmowę na temat, tak by użytkownicy aplikacji byli świadomi tego faktu oraz ewentualnych konsekwencji. Śledzenie położenia najbliższych osób bez ich zgody może doprowadzić do niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów.
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz