Mama wraca do pracy

Powrót mamy do pracy po okresie spędzonym z dzieckiem zazwyczaj nie jest zadaniem łatwym. Towarzyszy mu wiele emocji, zarówno u dziecka, jak i u przejętej rodzicielki. Niezależnie od wieku dziecka, rytm dnia ulega zmianom, pojawiają się nowe obowiązki i zadania dla wszystkich domowników. Jak wrócić do pracy w możliwie łagodny sposób? Kiedy jest na powrót najlepszy czas?

Czy to już?

Okazuje się, że już sama odpowiedź na pytanie, kiedy wrócić do pracy, nie jest prosta. Bo nie ma na to jednej odpowiedzi i konkretnej wskazówki. Dla każdej mamy i każdego dziecka może to być inny czas. Bardzo często zdarza się, że mamy wracają po urlopie rodzicielskim, czyli mniej więcej wtedy, gdy dziecko kończy pierwszy rok. Wówczas dziecko trafia do żłobka, pod troskliwe skrzydła dziadków lub oddanej opiekunki. Część mam wydłuża ten czas o urlop wychowawczy i czeka, aż latorośl pójdzie do przedszkola. Inne mamy poświęcają się dziecku na kilka lat, jeszcze inne zostają pełnoetatowymi matkami już na zawsze. I o ile wszyscy są w tym układzie zadowoleni, a przede wszystkim mama dziecka pozostaje w zgodzie sama ze sobą, to wszystko jest w porządku.

Natomiast na pewno nie jest dobrą sytuacja, gdy w domu zostaje sfrustrowana mama, która chciałaby wrócić do satysfakcjonującej ją pracy, ale opieka nad dzieckiem jej to uniemożliwia i …unieszczęśliwia. Oczywiście najlepszym czasem byłby taki, gdy zarówno mama, jak i dziecko czują się na ten powrót do pracy gotowi. Niestety, najczęściej z powodów finansowych, powrót do pracy jest często, chcąc − nie chcąc, nieunikniony i pytaniem, na które trzeba znaleźć odpowiedź, jest nie kiedy wrócić, ale jak możliwie najlepiej do tego się przygotować.

Jak przygotować dziecko?

O ile ciężko wytłumaczyć zmianę niemowlakowi, to już z dzieckiem około dwuletnim można rozmawiać i wyjaśniać nową sytuację. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, że mama wraca do pracy, wyjaśnij mu, co to będzie dla niego oznaczało. Warto do tak dużej zmiany zacząć przygotowywać się wcześniej, np. wychodzić i zostawiać dziecko pod opieką kogoś innego, początkowo na chwilę, a stopniowo na dłuższy czas. Najważniejsze, żeby dziecko otrzymało jasny komunikat, że do niego zawsze wrócisz. Możecie się także umówić, że będziesz wracać zawsze po konkretnym wydarzeniu, np. po podwieczorku dziecka, co uporządkuje plan dnia malucha. Taka jasna sytuacja jest potrzebna także przedszkolakowi czy uczniowi wczesnych klas, który powinien już rozumieć konieczność wychodzenia do pracy. Szczególnie w pierwszych dniach po powrocie do pracy zawodowej spróbuj poświęcać dziecku uwagę i czas skierowane wyłącznie na jego potrzeby − porozmawiajcie, pobawcie się razem, wysłuchaj z uwagą jego relacji. Ważne także, aby w miarę możliwości nie łączyć powrotu do pracy z pójściem do przedszkola − lepiej rozłożyć te dwie poważne zmiany w czasie.

Jak przygotować siebie?

Jeśli Twój powrót do pracy będzie mieć wpływ na nowy podział obowiązków w domu, ustal z domownikami nowe zadania. Pomóc w tym może duży kalendarz ścienny powieszony w widocznym miejscu, w którym każdy będzie mieć rozpisane swoje obowiązki, ale także listy z ważnymi terminami, informacjami czy telefonami, które mogą się przydać podczas Twojej nieobecności. Przed powrotem do pracy spróbuj zaplanować jak najwięcej, ale miej też świadomość, że na pewno wyskoczy coś niespodziewanego.

Samodzielna chęć powrotu do pracy jest znacznie bardziej komfortową sytuacją, niż gdy jesteśmy do tego powrotu przymuszeni. Łatwiej nam wówczas pogodzić się z natłokiem obowiązków, łatwiej rozmawiać z dzieckiem, lepiej radzimy sobie z wyrzutami sumienia w stosunku do dziecka. Nie zapominajmy też, że mama pracująca nie oznacza mamy, która nie ma czasu dla dziecka. Sporo tutaj zależy od naszej organizacji, umiejętności delegowania obowiązków i (czasem jakże trudnej) umiejętności przyjmowania czy nieodmawiania pomocy, ale jeśli w rezultacie matka jest spełniona, pewna siebie i szczęśliwa − ten wysiłek jest tego warty.

 

Bibliografia:

Mama wraca do pracy. Rozmowa z Moniką Lipowską Hajduk. Artykuł dostępny w Internecie: http://dziecisawazne.pl/mama-wraca-do-pracy/

Mama wraca do pracy. Materiały szkoleniowe Stowarzyszenia Doradców Europejskich PLinEU, Kraków 2013