Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato!
Czytanie a rozwój dziecka.
O tym, że warto czytać, że powinniśmy to robić − to już niemal wszyscy wiedzą. Ale właściwie dlaczego warto czytać dzieciom? Jakie korzyści ze wspólnej lektury płyną dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym? Co daje czytanie bajek? Czytanie niesie ze sobą szereg zalet − od rozwoju intelektualnego, poprzez pozytywny wpływ na emocje dziecka, aż po jego rozwój społeczny. A w dzisiejszym świecie spod znaku szybkich technologii, pozwala również na chwilę się zatrzymać.
Wiedza
Pierwszą grupą korzyści są te związane z umiejętnościami językowymi i umysłowymi. Czytanie stymuluje rozwój intelektualny dziecka. Głośne czytanie od najmłodszych lat wspaniale rozwija język dziecka − przyspiesza rozwój mowy, wzbogaca zasób słownictwa. Dziecko poznaje całe nowe wyrażenia, zwroty, sformułowania − w efekcie rozwija swoje umiejętności komunikacyjne i wzbogaca swój sposób wyrażania rzeczywistości. Dziecko z bogatszym zasobem słów sprawniej wyrazi swoje własne zdanie i lepiej zwerbalizuje swoje potrzeby i uczucia. Czytanie uczy dzieci myślenia i koncentracji, rozwija mózg malucha, poszerza jego zainteresowania. Słuchanie bajek doskonale wzbogaca również wyobraźnię dziecka − mały słuchacz wspólnie z bohaterem książki przeżywa jego przygody, pokonuje trudności czy odwiedza magiczne krainy.
Emocje
Wpływ czytania na rozwój emocjonalny dziecka jest nieoceniony: „Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem”1. Bliska więź emocjonalna budowana poprzez chwile spędzone na wspólnym czytaniu daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i miłości. Historie książkowe mogą stanowić pretekst do dalszej rozmowy z rodzicem na ważne, czasem trudne tematy. Na rynku dostępna jest także cała pula bajek i książek o działaniu terapeutycznym. Tzw. bajkoterapia pozwala na stawienie czoła wielu problemom nurtującym dzieci, pozwala poznać różne sposoby myślenia i działania. Czytanie książek terapeutycznych jest szczególnie polecane dla dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Każda bajka może dotyczyć innej sytuacji, np. pojawienia się rodzeństwa, różnego rodzaju lęków, nieśmiałości. Książki uczą dzieci empatii, cierpliwości, wrażliwości. Rodziców natomiast wspomagają w trudach wychowawczych i, jak pokazują badania, zapobiegają zachowaniom aspołecznym czy przeciwdziałają postawie ciągłego znudzenia.
Chwila odpoczynku, chwila przyjemności
Czytanie dzieciom nie tylko wpływa na ich rozwój intelektualny i emocjonalny, ale może być również świetnym sposobem na relaks i chwilę odprężenia. Nie bez przyczyny rodzice zostawiają czytanie swoim pociechom często na koniec dnia, na moment usypiania. Głośne czytanie na koniec dnia to ważny, codzienny rytuał, który uspokaja i wycisza dziecko, dając mu przy tym poczucie bezpieczeństwa. Podczas czytania rodzic ofiarowuje dziecku swój czas i zaangażowanie, o które tak trudno w codziennej gonitwie. To doskonały sposób relaksu, dający wytchnienie i ciszę − tak ważne w dzisiejszym szybkim, głośnym, cyfrowym świecie. Po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze, słuchanie bajek czytanych przez rodziców przyniesie odprężenie i spokój.
Głośne czytanie to prosty, tani i przyjemny sposób na spędzenie wspólnego czasu rodzica z dzieckiem. To także dobra metoda wychowawcza wspierająca rozwój dziecka. Warto spędzić codziennie przynajmniej 20 minut na wspólnej lekturze z dziećmi i, co ważne, warto głośno czytać również tym dzieciom, które opanowały już naukę czytania. Jest to tym przyjemniejsze, że rynek książki dziecięcej bardzo się w ostatnim czasie rozwinął i oferuje wiele wartościowych pozycji − zarówno pod względem fabuły książek, jak i ich oprawy graficznej. Czytanie dziecku może być zatem wielką przyjemnością, zarówno dla słuchacza, jak i czytającego rodzica.
Bibliografia:
1. Koźmińska I., Olszewska E., Wychowanie przez czytanie, Świat Książki, 2014. Cytat pochodzi ze strony: www.calapolskaczytadzieciom.pl
Chądrzyńska Iwona, 5 najważniejszych korzyści z czytania, Akcja Czytam Sobie, www. http://czytamsobie.pl/tworczosc_art03.php
Zwierzchowska Ewa (opracowanie), Bajkoterapia w: Twój przedszkolak Nr 1/2016, ZPR Media SA, Warszawa 2016
Fot. Freepik: <a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/książka”>Książka fotografie designed by Nensuria – Freepik.com</a>
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz