Przygoda ze Smokiem Maciusiem

Wychodząc naprzeciw czytelnikom, którzy uwielbiają nowoczesne technologie, Wydawnictwo Dragon prezentuje serię książek o Smoku Maciusiu połączonych z aplikacją, którą szybko możemy zainstalować na dowolnym urządzeniu mobilnym. Smok Maciuś ma 5 lat i przeżywa ciekawe przygody, jednak są one bliskie każdemu dziecku. Książki skierowane są raczej do przedszkolaków, aczkolwiek ośmiolatek również przysłuchiwał się bajkom z zainteresowaniem.

Sprawy bliskie przedszkolakom

Książki zostały bardzo ładnie wydane.  Ilustracje wykonane przez Aleksandrę Michalską – Szwagierczak na pewno spodobają się każdemu dziecku. Smok Maciuś i jego przyjaciele natykają się na problemy, z którymi często stykają się dzieci. Już sam fakt, jak różni są znajomi smoka (od ślimaka, poprzez owieczkę, wiewiórkę, aż do trolla) pozwala zwrócić uwagę dziecka na fakt, że choć każdy jest inny, to nawet osoby, które wydają się bardzo różnić, jak smok i owieczka, mogą się ze sobą zaprzyjaźnić.

Bardzo przydatne są pytania do tekstu umieszczone na końcu każdej książki. Pomagają sprawdzić, czy dzieci uważnie słuchały lub w przypadku dzieci czytających samodzielnie, czy zrozumiały czytaną opowieść.  Pytania są także świetnym punktem wyjścia do rozmowy na ważne tematy poruszane w książkach.

Fot. Sylwia Jacek, Przygoda ze Smokiem Maciusiem

Cztery tomy przygód Smoka Maciusia

W książce Smok Maciuś poznaje nowych przyjaciół bohater musi poradzić sobie z przeprowadzką. Odnalezieniem się w nowym miejscu i brakiem starych przyjaciół. Jest mu tak źle, że próbuje nawet uciec z domu, na szczęście w porę zaczyna rozumieć, że w ten sposób nie rozwiąże swoich problemów.

Smok Maciuś i przygoda na Smoczej Górze pokazuje, jak przygotować się do wycieczki w góry. W tej części zwrócono także uwagę na to, by dostrzegać nastroje i potrzeby innych. Troll Ignacy czuł się bardzo źle, kiedy okazało się, że jako jedyny z paczki przyjaciół nie ma ciekawych planów na najbliższą sobotę. Ta sytuacja to doskonała okazja do rozmowy z dzieckiem na temat tego, jak zachowuje się ktoś, kto czuje się gorszy od innych, jak można pomóc takiej osobie oraz jak sobie poradzić, gdy samemu jest się w takiej sytuacji. W tej części smok i troll przekonują się także, że nocne wyprawy bez wiedzy dorosłych nie są zbyt dobrym pomysłem.

W części Smok Maciuś i wielki remont rodzina smoków planuje odnowienie pokoju Maciusia. Dzieci dowiedzą się, jak planuje się remont oraz jak mieć wymarzony pokój, nawet jeśli nie wszystko jest dokładnie takie, jak to sobie wymarzą. Przy okazji otrzymujemy też kilka dobrych porad od cioci Maciusia, która jest projektantką wnętrz.

Książka Smok Maciuś poznaje okolicę pokazuje, że każdy problem można rozwiązać, kiedy tylko stawia się na współpracę. Przy okazji dzieci dowiadują się, co to jest plener oraz że każdemu może podobać się co innego. Dodatkowo na końcu książki znajduje się przepis na ciasteczka z orzechami. Nas zainspirował i upiekliśmy wspólnie pyszne ciasteczka.

Fot. Sylwia Jacek, Przygoda ze Smokiem Maciusiem

Aplikacja do książki

Aplikacja, którą można bezpłatnie pobrać zawiera nagranie audio tekstu każdej książki oraz dodatkowo gry i zabawy ze smokiem Maciusiem. Wystarczy zeskanować smartfonem (lub innym urządzeniem z aplikacją) stronę i usłyszymy głos aktora czytającego opowieść oraz zobaczymy smoka Maciusia. Jest to bardzo ciekawy pomysł. Niektóre dzieci co prawda będą wolały, kiedy to mama lub tata czyta książkę, ale np. w podróży czy kiedy rodzice są bardzo zajęci, aplikacja na pewno się sprawdzi. Dziecko wtedy tylko obraca kartki książki, a lektor czyta tekst z danej strony. Przy niektórych stronach pojawiają się gry. Do gier jednak lepiej wracać po przeczytaniu książki, gdyż dziecko nie jest w stanie jednocześnie słuchać tekstu i zajmować się graniem. Aczkolwiek po lekturze lub przy kolejnym spotkaniu z książką, jak najbardziej można sobie pograć.

Czy warto kupić?

Jak najbardziej polecam książki o Smoku Maciusiu. A najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że dzieci po wysłuchaniu pierwszej części prosiły o jeszcze. 🙂

Fot. Sylwia Jacek, Przygoda ze Smokiem Maciusiem

Smok Maciuś poznaje przyjaciół

Tekst:  Anna Willman
Ilustracje: Aleksandra Michalska – Szwagierczak
Wydawnictwo Dragon

Smok Maciuś poznaje okolicę

Tekst:  Anna Willman
Ilustracje: Aleksandra Michalska – Szwagierczak
Wydawnictwo Dragon

Smok Maciuś i przygoda na Smoczej Górze

Tekst:  Anna Willman
Ilustracje: Aleksandra Michalska – Szwagierczak
Wydawnictwo Dragon

Smok Maciuś i wielki remont

Tekst:  Iwona Czarkowska
Ilustracje: Aleksandra Michalska – Szwagierczak
Wydawnictwo Dragon