Rozrywka na długie jesienne wieczory

Gry edukacyjne dla starszych uczniów, część 2

Coraz dłuższe jesienne wieczory zachęcają do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu. Nawet jeśli w tygodniu zarówno my, jak i nasze dzieci mam mnóstwo zajęć i obowiązków, to przecież zostają zawsze weekendy. Kiedy za oknami jest już ciemno, dobrym pomysłem na wieczorną rozrywkę jest wyciągniecie gier planszowych. A jeśli dodatkowo gra ma charakter edukacyjny ukryty pod płaszczem bardzo ciekawej i wciągającej rozgrywki, to zadowoleni są zarówno rodzice, jak i dzieci. Tym razem zaprezentuję dwie gry edukacyjne: Capital wydawnictwa Granna oraz Pentago wydawnictwa Egmont.

Poznajemy Warszawę

Capital wydawnictwa Granna to gra strategiczna przeznaczona dla od 2 do 4 graczy od 10 roku życia. Podczas rozgrywki dzielącej się na 6 epok gracze wcielają się w budowniczych stolicy. Każda epoka dzieli się na okres budowania i dochodu. W opakowaniu znajdziemy planszę, kafelki z dzielnicami, 4 pionki oraz 36 żetonów. Miasto budujemy układając odpowiednio poszczególne kafelki i otrzymując pod koniec każdej epoki punkty lub monety. Zwycięża osoba, która ma ich najwięcej po szóstej epoce. Rozgrywka jest o tyle ciekawa, że prowadzenie po wcześniejszych epokach wcale nie gwarantuje zwycięstwa w grze.

Gra oprócz tego, iż wymaga obrania odpowiedniej strategii, posiada wiele walorów edukacyjnych. Wśród 105 kafelków służących do budowy miasta znajdują się takie, na których umieszczono zdjęcia istniejących budynków Warszawy. Dodatkowo w instrukcji znajdują się ciekawe opisy tych miejsc, co pozwala znacznie poszerzyć swoją wiedzę o stolicy i jej historii. Chociaż kafelki wybierane są losowo, przebieg gry w dużej mierze zależy od decyzji podjętych przez graczy. Należy pamiętać, że budowane miasto może mieć maksymalnie wymiary 3 x 4 oraz o tym, że pewne dzielnice dają więcej punktów, jeżeli w sąsiedztwie mają odpowiednie dzielnice. Np. dzielnica handlowa powinna być budowana obok mieszkalnej. Capitol to bardzo przyjemna i wciągająca rozgrywka, niezależnie od liczby graczy. Dodatkowo jest ładnie wydana. Wszystko to sprawia, że miłośnicy gier z pewnością chętnie po nią sięgną.

Fot. Sylwia Jacek, Gry edukacyjne dla starszych uczniów, cz. 2

Trenujemy logiczne myślenie

Druga z prezentowanych gier to Pentago wydawnictwa Egmont. Zasady? Bardzo proste. Podobne jak przy grze w kółko i krzyżyk, z tym, że tutaj posługujemy się białymi i czarnymi kulkami, a naszym celem jest ułożenie w linii pięciu kul. Wydaje się mało skomplikowane i możliwe do rozegrania na zwykłej kartce. Z pozoru tak. Jednak okazuje się, że plansza, na której odbywa się rozgrywka jest ruchoma. Cała plansza składa się z czterech części, z których jedną po każdym ruchu należy obrócić. Trzeba więc mocno ruszyć głową, aby zaplanować odpowiednio strategię i pamiętać o tym, że przeciwnik po położeniu swojej kuli także obraca planszę.

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia, jednak spokojnie radzi sobie z nią już sześciolatek, a z młodszymi graczami można zawsze bawić się bez ruszania planszy. W zestawie znajdziemy planszę, 18 czarnych i 18 białych kul. Gra świetnie nadaje się do treningu logicznego myślenia, a przy okazji dostarcza wspaniałej zabawy. I chociaż przeznaczona jest dla dwóch graczy, może zaangażować całą rodzinę.

Fot. Sylwia Jacek, Gry edukacyjne dla starszych uczniów, cz. 2