3 ćwiczenia na liczenie dla przedszkolaka
Jak mogę pomóc dziecku zrozumieć matematykę?
Rozwijanie umiejętności liczenia zaczynamy od liczenia konkretnych przedmiotów, przez liczenie na palcach aż do rachowania w pamięci. Poniżej prezentuję kilka ćwiczeń w formie zabawy, dzięki którym możemy pomóc dziecku lepiej wejść w świat matematyki. Pokażmy dziecku, że liczenie jest ciekawe i przyjemne.
1. Szacowanie
Podczas codziennych czynności zachęcajmy dziecko do szacowania, zgadywania, ile czegoś jest. Np.:
– Zobacz, tu są jabłka. Jak myślisz, ile ich jest?
Dziecko pewnie odpowie:
– Dużo.
– Ale podaj liczbę.
Ważne jest tutaj, aby dziecko wypowiedziało liczbę, nawet jeśli jabłek jest sześć, a dziecko mówi dziesięć.
Następnie, niech dziecko próbuje liczyć, jeśli jeszcze nie za bardzo umie, podpowiadajmy delikatnie zapomniane liczebniki. Pamiętajmy jednak, aby nie naciskać na dziecko, nie poprawiać i nie przeszkadzać w liczeniu. Niech liczy po swojemu, potem możemy powiedzieć: „A teraz zobacz, jak ja liczę. Pomożesz mi? Policzymy razem.” Ważne jest, aby wskazywać każdy przedmiot, kiedy wypowiadamy kolejny liczebnik oraz zaakcentować wyraźnie ostatni liczebnik oznaczający, ile jest danych przedmiotów.
2. Zaczynamy liczenie
Do tej zabawy wystarczy worek i kilka przedmiotów, np. klocków. Pobawmy się z dzieckiem w liczenie znikających obiektów. Do worka wrzucamy klocki, głośno je licząc, a następnie pytamy dziecko, ile ich tam jest. Dzieciom trudno zrozumieć, że to, że policzyliśmy do siedmiu, oznacza, że w worku jest siedem klocków. Pamiętajmy jednak, żeby nie naciskać na dziecko, musi samo dojść do właściwych wniosków.
3. Na spacerze
Dobrą okazją do ćwiczenia liczenia jest spacer. Dzieciom trudno pojąć, że to, od której strony liczymy dane obiekty, nie ma znaczenia. Aby pomóc dzieciom to zrozumieć, możemy liczyć np. drzewa w parku lub stojące na parkingu samochody. Kiedy dziecko policzy, ile ich jest, zapytajmy: „A ile będzie, jeśli policzysz od drugiej strony?” Pamiętajmy przy tym, że liczenie to nie pisanie, dziecko nie musi liczyć od lewej do prawej.
Bibliografia:
Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska, Dziecięca matematyka. Program dla przedszkoli, szkół podstawowych i placówek integracyjnych, WSiP
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Super sprawa! My z moim przedszkolakiem często bawimy się ćwicząc ten sposób liczenie. I liczenie w miarę nam idzie. Jednak za nic w świecie nie wiem jak go nauczyć rozpoznawać cyfry. Wszystkie mu się wciąż mieszają.