3 ćwiczenia na dodawanie i odejmowanie w pamięci
Cykl: Jak pomóc dziecku zrozumieć matematykę?
Już w pierwszej klasie wymaga się od dzieci, aby dodawały i odejmowały w pamięci. Często zabrania się im nawet liczenia na palcach. Jednak nie każde dziecko jest na to gotowe. Poniżej prezentuję trzy ćwiczenia, dzięki którym możemy pomóc dzieciom wejść w świat liczenia – dodawania i odejmowania – w pamięci. Warto pokazać dziecku, że matematyką można się świetnie bawić, nawet podczas codziennych zajęć.
1. Podczas codziennych zajęć
Zachęcajmy dziecko do liczenia w czasie zwykłych zajęć, np. w kuchni , kiedy pieczemy ciasto:
– Sprawdź, ile mamy jajek w lodówce. Do ciasta potrzebuję 6. Ile zostało?
– Na obiad ugotujemy 12 ziemniaków. Przyniesiesz je?
Jak widać nie trzeba ani specjalnych przygotowań, ani rekwizytów, żeby poćwiczyć z dzieckiem liczenie. Dlatego zachęcam do szukania matematyki w życiu codziennym.
2. Dodawanie i odejmowanie przedmiotów
Do zabawy wystarczy nam kilkanaście jednakowych przedmiotów, np. kasztanów. Kładziemy przed dzieckiem 4 kasztany i prosimy, żeby je policzyło. Następnie dokładamy 3 kasztany i mówimy: „Miałeś cztery, dołożyłem ci trzy. Ile masz teraz?” Dziecko łączy wszystko razem i liczy. Teraz proponujemy dziecku, żeby dla nas wymyśliło podobne zadanie. Ważne, abyśmy liczyli w ten sam sposób, co dziecko (czyli nie w pamięci). Podobnie można się bawić w odejmowanie.
3. Dodawanie i odejmowanie „po kilka”
Do tej zabawy wystarczy przygotować wycięte z papieru lub kartonu: trójkąt, kwadrat, pięciokąt, sześciokąt oraz spinacze (klamerki do prania). Na początek bierzemy trójkąt i do każdego jego boku przypinamy po dwa spinacze, tłumacząc przy tym dziecku, jak ma to zrobić: „Przypinasz dwa, potem dwa i jeszcze dwa”. Dziecko liczy „dwa i dwa to cztery”, „cztery i dwa to sześć”, „sześć odjąć dwa to cztery”, „cztery odjąć dwa to dwa”. Podobnie bawimy się, używając kwadratu i kolejnych wielokątów. Jeśli dziecko ma ochotę, możemy bawić się dalej, przypinając po trzy, cztery lub pięć spinaczy do każdego boku danej figury. To ćwiczenie to także świetny trening przed nauką tabliczki mnożenia.
Czytaj więcej o tym jak pomóc dziecku zrozumieć matematykę >>>
Sprawdź 3 ćwiczenia na orientację przestrzenną dla przedszkolaka >>>
Sprawdź 3 ćwiczenia rozwijające myślenie przyczynowo-skutkowe >>>
Sprawdź 3 ćwiczenia na liczenie dla przedszkolaka >>>
Bibliografia
Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska, Dziecięca matematyka. Metodyka i scenariusze zajęć z sześciolatkami w przedszkolu, w szkole i w placówkach integracyjnych, WSiP
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz