3 ćwiczenia na orientację przestrzenną dla przedszkolaka
Cykl: Jak mogę pomóc dziecku zrozumieć matematykę
Orientacja przestrzenna, czyli kształtowanie umiejętności, które pozwolą dziecku dobrze orientować się w przestrzeni i swobodnie rozmawiać o tym, co się wokół niego znajduje. Umiejętności te przydadzą się w szkole na lekcjach matematyki i środowiska społeczno-przyrodniczego1.
Oto pierwszy zestaw ćwiczeń przygotowujących dziecko do nauki i zrozumienia matematyki przed edukacją szkolną.
1. Tworzenie szlaczków – wzorów
Do tej zabawy potrzeba naprawdę niewiele: wystarczy, że wyciągniesz z szuflady kartkę w kratkę i ołówek lub kredkę. Najpierw wyznaczamy punkt na kartce, od którego dziecko zaczyna rysować odcinki postępując zgodnie z naszą instrukcją (np. dwie kratki w prawo, jedna w górę, trzy – w prawo, jedna w dół, dwie w prawo, itd.), tworzy wzorek po kratkach. Potem zmiana – dziecko dyktuje, a dorosły rysuje.
2. Położenie
To ćwiczenie możemy wykonywać praktycznie w każdej sytuacji. Polega ono na opisywaniu położenia różnych przedmiotów, które mamy w domu, z wykorzystaniem słów: za, przed, z lewej strony, z prawej strony, nad, pod. Ćwiczenie można wykonać także podczas zakupów, zwracając się do dziecka, np.:
Podaj mi, proszę, mleko. Jest tam na dole, na półce pod mąką, a nad cukrem.
3. Rysowanie
Ważnym elementem rozwijania orientacji przestrzennej stanowi kształtowanie świadomości własnego ciała i postrzegania miejsca dziecka w świecie. W tym celu podczas rysownia, poprośmy dziecko, aby narysowało jakąś postać, np. mamę. Zwróćmy delikatnie uwagę na szczególne cechy zewnętrzne rysowanej osoby, pytając:
Jakie mama ma oczy? Czy mama ma szyję? Narysuj szyję. Ile ma palców? Zobacz, przecież mama musi mieć nos, uszy, itp.
Czytaj więcej o tym jak pomóc dziecku zrozumieć matematykę >>>
Zobacz 3 ćwiczenia rozwijające rytm u przedszkolaka >>>
Sprawdź 3 ćwiczenia rozwijające myślenie przyczynowo-skutkowe >>>
Fot. Pixabay
1 Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska, Dziecięca matematyka. Program dla przedszkoli, klas zerowych i placówek integracyjnych, WSiP
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz