3 ćwiczenia rozwijające rytm u przedszkolaka
Cykl: Jak mogę pomóc dziecku zrozumieć matematykę
Rytmy traktowane jako sposób rozwijania umiejętności skupiania uwagi na prawidłowościach i korzystania z nich w różnych sytuacjach. Jest to ważne przy nabywaniu umiejętności liczenia oraz dla zrozumienia sensu mierzenia.1
Prezentuję kilka propozycji ćwiczeń dla dzieci przed rozpoczęciem edukacji szkolnej.
1. Gimnastyka
Tak, to nie pomyłka, matematykę możemy połączyć ze sportem. Wykonajmy razem z dzieckiem kilka ćwiczeń ruchowych. Prezentujemy pewną sekwencję czynności, którą dziecko ma powtórzyć, np. przysiad, podskok, skłon, przysiad, podskok, skłon, itd. Następnie zamieniamy się rolami – tym razem my powtarzamy ćwiczenia, pokazane przez dziecko.
2. Wzorki
Tym razem możemy wykorzystać serie zabawek, które z pewnością nasze dziecko zdążyło już zgromadzić. Wybierzmy po kilka zabawek jednego rodzaju (autek, piłek, klocków) i ułóżmy je według określonego schematu, np. klocek, piłka, autko, klocek, piłka autko, itd. Następnie dziecko kontynuuje układanie wzoru. Potem proponujemy, aby dziecko samo wymyśliło swój wzór. Podobnie możemy układać figury geometryczne, ćwicząc przy okazji ich nazywanie. Można też wcześniej przygotować kartki z rysunkami zabawek lub figur geometrycznych, z których ułożymy nasze wzorki.
3. Zabawy z kalendarzem
a) Dzieci często mają kłopot z odróżnieniem pojęcia „dziś” od „wczoraj” czy „jutro”. Aby pomóc dziecku to zrozumieć, prowadźmy wspólnie kalendarz, w którym zapisujemy codziennie wydarzenia (te, które były i te, które mamy w planach). Może to być jeden wyraz lub zdanie, np.: poniedziałek – basen, wtorek – lody, środa – babcia, itd. Potem porozmawiajmy z dzieckiem o tym, co się kiedy wydarzyło, pokazując to w kalendarzu, np. „Popatrz, wczoraj byliśmy u babci, a jutro jedziemy do kina”.
b) Przygotowany wcześniej kalendarz możesz wykorzystać jeszcze w inny sposób. Świetnie się sprawdzi, jeśli Twoja pociecha nie zna jeszcze dni tygodnia lub chcesz, by utrwaliła sobie tę wiedzę. Możesz również w prosty sposób nauczyć dziecko znaczenia pojęć: „za tydzień” czy „tydzień temu” oraz pokazać, że tydzień to siedem dni.
Fot. Pixabay
Czytaj więcej o tym jak pomóc dziecku zrozumieć matematykę >>>
Sprawdź 3 ćwiczenia na orientację przestrzenną dla przedszkolaka >>>
Sprawdź 3 ćwiczenia rozwijające myślenie przyczynowo-skutkowe >>>
1 Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska, Dziecięca matematyka. Program dla przedszkoli, klas zerowych i placówek integracyjnych, WSiP
Bibliografia:
Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska Dziecięca matematyka. Program dla przedszkoli, szkół podstawowych i placówek integracyjnych, WSiP
Żadna część jak i całość artykułów oraz materiałów publikowanych na stronach portalu Smart Start nie może być powielana, przetwarzana i rozpowszechniana w jakikolwiek sposób bez wcześniejszej zgody Wydawcy.
Jakiekolwiek wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Komentarze (0) + Nowy komentarz