10 cech przedsiębiorczego dziecka

Ciekawość świata, myślenie poza utartymi schematami czy umiejętność rozwiązywania problemów – to tylko niektóre cechy typowe dla ludzi przedsiębiorczych. Nieistotne, czy Twoje dziecko będzie w przyszłości właścicielem firmy, czy pracownikiem. Bycie przedsiębiorczym sprawi, że łatwiej mu będzie odnieść sukces w każdej dziedzinie życia.

Może się zdziwisz, ale żeby wychować swoje dziecko na przedsiębiorczego młodego człowieka, wcale nie musisz uczyć go od podstaw wszystkiego, co z taką postawą jest związane. Wiele cech składających się na postawę przedsiębiorczości jest po prostu wpisana w naturę dzieci. Ciekawość, otwartość na nieznane, odwaga w podejmowaniu ryzyka – człowiek rodzi się z całym pakietem cech, dzięki którym może odkrywać świat. To, co musisz zrobić, to wspierać swoją pociechę w rozwoju tych umiejętności, a z wiekiem wyposażyć je w praktyczne narzędzia. Będzie to od Ciebie wymagać sporej dozy cierpliwości, otwartości i dystansu.

Przedsiębiorczość to cecha bardzo ceniona w dorosłym świecie. Jednak czy jest wystarczająco doceniana również na dziecięcym „podwórku”? Odnoszę wrażenie, że wielu rodziców na liście najbardziej pożądanych cech swojego dziecka umieściłoby posłuszeństwo czy łagodne usposobienie. A co z zaradnością i kreatywnością? Umiejętnością radzenia sobie z przeszkodami? Czy w świadomości rodziców są one równie istotne? Warto pamiętać, że nie da się wychować przedsiębiorczego dziecka, pielęgnując w nim głównie postawę uległości.

Jaki potencjał drzemie w Twoim dziecku i jakie cechy warto w nim pielęgnować, by wyrosło na przedsiębiorczego człowieka?

1. Kreatywność

Twoje dziecko ma milion pomysłów na minutę, znajduje coraz to nowe zastosowania dla domowych sprzętów, a jego zabawki już dawno doczekały się dziesiątek nowych wcieleń? To świetnie, bo otwarty umysł i myślenie poza schematami to klucz do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Wspieraj w swoim dziecku wszelkie przejawy kreatywności i poszukiwania niestandardowych rozwiązań.

2. Ciekawość świata

Dzieci cechuje naturalna ciekawość wszystkiego, co je otacza. Maluchy od najmłodszych lat bombardują swoich opiekunów setkami pytań, a ich dociekliwość sięga znacznie głębiej, na przykład do wnętrza najnowszej zabawki. Mały Sherlock Holmes doprowadza Cię do pasji? Pomyśl, że wielu dorosłych zatraciło tę bardzo potrzebną w życiu cechę w procesie dorastania. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i pozwól swojemu dziecku eksperymentować.

3. Umiejętność rozwiązywania problemów

Jedna z najważniejszych cech osób przedsiębiorczych. Trudności i przeszkody stają na drodze każdego z nas, nie ominą też Twojego dziecka. Dlatego tak ważne jest budowanie w nim przekonania, że nawet z bardzo trudnej sytuacji zawsze jest wyjście. Zachęcaj dziecko, by próbowało samodzielnie znaleźć rozwiązanie problemu. Gdy pociecha poprosi Cię o pomoc, zamiast wyręczać, wysłuchaj i w razie potrzeby doradź, ale inicjatywa i pomysły na wyjście z trudnej sytuacji niech będą po jej stronie.

4. Determinacja

Cecha, bez której trudno odnieść sukces i zrealizować swoje marzenia. Za każdym udanym biznesem lub spełnionym zawodowo człowiekiem stoją lata pracy i uporu w dążeniu do celu. Jeśli Twoja pociecha ma tzw. słomiany zapał, staraj się ją zachęcać, by nie porzucała zbyt szybko swoich pomysłów i nie zniechęcała się drobnymi niepowodzeniami.

5. Umiejętność podejmowania ryzyka

Strach przed nieznanym, obawa o utratę stabilizacji często paraliżują dorosłych, utrudniając podjęcie ważnej decyzji. Gdy przyjrzymy się ludziom sukcesu, zauważymy, że każdy z nich na pewnym etapie musiał podjąć ryzyko. Dzieciom przychodzi to zdecydowanie łatwiej. Nie zastanawiają się nad konsekwencjami czy możliwą porażką, po prostu działają. Warto mądrze wspierać i rozwijać w dziecku tę umiejętność jednocześnie podkreślając, że nie chodzi o bezmyślność czy nieodpowiedzialne zachowania, a o świadomość, że ryzyko jest nieuniknionym elementem naszego rozwoju.

6. Kwestionowanie tego, co dla innych jest oczywiste

Pewne rzeczy bardzo często przyjmujemy za pewnik, a sprawdzone rozwiązania wydają nam się najlepsze. Jednak gdyby nie kwestionowanie tego, w jaki sposób rzeczy i zjawiska wokół nas funkcjonują, nie powstawałyby innowacje, które popychają świat do przodu. Jeśli Twoje dziecko nie tylko zadaje mnóstwo pytań, ale jednocześnie neguje to, co Tobie wydaje się oczywiste, motywuj je do poszukiwania nowych rozwiązań.

7. Umiejętność wyrażania własnego zdania

Dzieci od małego słyszą od nas liczne zakazy i nakazy. Uczymy je przestrzegania norm i funkcjonowania w społeczeństwie. Zasady i granice są bardzo potrzebne, ale nadmierna uległość i bezkrytyczne podążanie za schematami już niekoniecznie. Jeśli chcemy wychować naszą pociechę na zaradnego człowieka, musimy pamiętać, że w przyszłości przyjdzie jej niejednokrotnie walczyć o swoje racje i przekonania. Jeśli Twoje dziecko ma własne zdanie na różne tematy, to warto je zachęcać do wyrażania swojej opinii i poszukiwania argumentów. Pamiętajmy też, by nie krytykować i nie bagatelizować opinii swojej pociechy, szczególnie w towarzystwie innych osób.

8. Otwartość na nieznane

W dzieciństwie wszystko, co niezbadane, fascynuje zdecydowanie bardziej niż rzeczy znajome i oswojone. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko w przyszłości z odwagą stawiało czoła wyzwaniom i pojawiającym się na jego drodze możliwościom, warto wzmacniać i pielęgnować w nim pozytywne nastawienie do nowych doświadczeń. Dla niektórych dzieci nowe sytuacje nie stanowią problemu, inne odczuwają lęk i niepewność przed nieznanym. To naturalne, ale pamiętaj, że w takich sytuacjach dziecko szczególnie mocno potrzebuje Twojego wsparcia. Za każdym razem, gdy Twoja pociecha przełamie np. strach przed nowym otoczeniem czy sytuacją, warto to docenić i wspólnie świętować, np. wychodząc na lody czy piekąc ulubione ciasto Twojego dziecka.

9. Wyciąganie nauki z porażek

Ludzie przedsiębiorczy wiedzą, że niepowodzenia i porażki wpisane są w rozwój i dążenie do realizacji wyznaczonego celu. Pomóż swojemu dziecku oswajać się z niepowodzeniami czy przegraną, jednocześnie tłumacząc, że nie powinny one go zniechęcać i łamać w nim ducha walki.

10. Optymizm

Cecha, bez której ciężko się żyje, rozwija własne pasje czy prowadzi biznes. Ludzie przedsiębiorczy starają się myśleć pozytywnie, a w każdej, nawet trudnej sytuacji, próbują dostrzegać plusy i możliwości. Niektóre dzieci pozytywne myślenie mają naturalnie wpisane w swoje usposobienie, innym trzeba pomóc je w sobie rozwijać. Dobrym pomysłem może być zachęcenie dziecka, by każdego dnia wieczorem zastanowiło się i powiedziało, jaka była najmilsza, najbardziej pozytywna rzecz jaka zdarzyła się tego konkretnego dnia.

Fot. Pixabay