Traktuj dziadków po partnersku!

Rola dziadków w wychowywaniu dzieci

Współcześni dziadkowie to już nie tylko starsze osoby na emeryturze, które marzą o tym, aby swój czas wolny poświęcić wnukom. Obecnie coraz częściej babcia z dziadkiem są nadal aktywni zawodowo, mają swoje zajęcia i zainteresowania. Jak powinny wyglądać relacje z dziadkami, tak aby płynęło z nich jak najwięcej korzyści? Jaki wpływ na Twoje dziecko mają dziadkowie?

Dziadkowie zawsze ważni

Wieloletnia redaktor naczelna magazynu Dziecko, Justyna Dąbrowska, promując swoją najnowszą książkę Matka młodej matki, zauważa, że państwo wciąż oczekuje, żeby to babcia zajęła się wnukami, zostawiła swoją pracę, robiąc miejsce dla młodszych, i zalepiła dziurę w systemie opiekuńczym1. Babcia natomiast nie zawsze ma na to ochotę. Nie zmienia to jednak faktu, że dziadkowie pozostają bardzo ważni w życiu dziecka.

Korzyści

Kontakt dziecka z dziadkami może przynieść wiele korzyści. Dziadkowie mają zazwyczaj więcej cierpliwości niż rodzice − niestrudzenie wytłumaczą wnukom wszelkie niejasności, na prośbę opowiedzą kolejny raz tę samą historię i cierpliwie zniosą zmienne nastroje malucha. Babcia jest bardziej wyrozumiała, tolerancyjna i łagodna niż rodzice. Dziadkowie stanowią bogate źródło wiedzy, zwłaszcza w przekazywaniu tradycji i historii rodzinnych. Często są także pierwszymi osobami, dzięki którym dziecko oswaja się z przemijaniem, starzeniem się, chorobą czy śmiercią. Uczą dzieci innych form spędzania wolnego czasu, np. pokazują dawne zabawy i uczą zapomnianych piosenek. Z tych relacji może płynąć wiele dobrego − ważne jednak, aby wspólnie z dziadkami ustalić, jak ma wyglądać ich współpraca w zakresie wychowywania dziecka.

Zaufanie

Dziadkowie to opiekunowie, którym można  w pełni zaufać. W przeciwieństwie do zatrudnianej niani czy nowego przedszkola, rodzice znają ich dobrze i wiedzą, czego mogą się spodziewać. Głównym zarzutem wobec dziadków jest zazwyczaj nadmierne rozpieszczanie wnuków. Mówi się nawet, że od tego właśnie są dziadkowie! Jeśli jednak rodzice dziecka nie mieszkają razem z dziadkami i nie spotykają się na co dzień, nie ma obaw, że dziadkowie rozpuszczą dziecko. Dają słodycze, puszczają mnóstwo bajek, spełniają każdą zachciankę? O ile dzieje się to raz na jakiś czas i wyłącznie w otoczeniu dziadków, nie powinno to zaburzyć Waszych zasad − dziecku można wytłumaczyć, że reguły w różnych domach są inne (np. u babci ma zawsze pozwolenie na jedzenie słodyczy, podczas gdy w domu słodycze może jeść tylko w weekend). Przy odrobinie konsekwencji dziecko zrozumie, że w różnych miejscach obowiązują różne zasady.

Obowiązujące zasady

Nieco inaczej wygląda kwestia stawiania granic w sytuacji, gdy rodzina mieszka z dziadkami, spotyka się z nimi bardzo często lub zajmują się oni dzieckiem na co dzień. Jeśli dziadkowie spędzają z dzieckiem dużo czasu, podczas gdy rodzice pracują, to nieuniknione, że mogą zacząć stosować swoje metody wychowania. Należy jednak pamiętać, że rodzice dziecka mają niezaprzeczalne prawo do podejmowania różnych decyzji wychowawczych, nawet jeśli inni się z nimi nie zgadzają. Być może potrzebna jest rozmowa z dziadkami o metodach wychowawczych, które stosowane są w Waszym domu. Jak tłumaczy Agnieszka Stein: „To nie jest rozmowa o tym, kto ma rację i kto wie lepiej, tylko o tym, czyje to jest dziecko”2. Komunikując się z dziadkami, rodzic powinien ustalić podstawową kwestię, która może przykładowo brzmieć:  To jest moje dziecko, ja odpowiadam za jego wychowanie i zdrowie. Jeśli coś Cię niepokoi lub masz inne zdanie w tej sprawie, proszę powiedz mi o tym. Chętnie wysłucham Twojej opinii i opowiem, dlaczego tak to robię.

Wspólnie z dziadkami porozmawiajcie o tym, co dla Was jest ważne, a na co nie wyrażacie zgody w kwestii wychowania dziecka. Ustalcie zasady, które będą obowiązywały i wyjaśnijcie, jakie konsekwencje przyniesie ich nieprzestrzeganie. Na koniec przedstawcie je dziecku w obecności dziadków.

Nieoceniona pomoc dziadków

Dziadkowie to cenny skarb i dodatkowa pomoc w trudnej sztuce wychowywania dzieci. Odmienne przekonania dziadków i rodziców oraz strategie  i metody wychowawcze dziecka mogą być źródłem narastania napięć, nieporozumień i konfliktów w rodzinie. Dlatego ważna jest wspólna rozmowa i ustalenie najważniejszych zasad. Oprócz tego, partnerska relacja z dziadkami oznacza traktowanie ich z pełnym szacunkiem oraz z poszanowaniem i zrozumieniem ich zasad. I na zakończenie, rodzice nie powinni traktować dziadków jako całodobowej placówki opiekuńczej. Oni też mają swoje życie.

Bibliografia:

Stein A., Potrzebna cała wioska, Wydawnictwo mamania, Warszawa 2015,

Szwed S., Matka młodej matki: żeby zakochując się we wnukach, nie zdradzić swojej córki, wywiad z Justyną Dąbrowską, www.wysokieobcasy.pl [online dostęp 17.06.2016] Dostępny w Internecie: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53664,19912179,matka-mlodej-matki-zeby-zakochujac-sie-we-wnukach-nie-zdradzic.html

Zwierzchowska Ewa (opracowanie), Ostoja cierpliwości w: Twój przedszkolak Nr 1/2016, ZPR Media SA, Warszawa 2016

Dziadkowie a wychowanie dzieci – wybawienie czy utrapienie? [online dostęp 17.06.2016] Dostępny w Internecie: http://babyonline.pl/dziadkowie-a-wychowanie-dzieci-nasze-wybawienie-czy-utrapienie,babcia-i-dziadek-artykul,1109,r1p3.html

Przypisy:

1 Szwed S., Matka młodej matki: żeby zakochując się we wnukach, nie zdradzić swojej córki, wywiad z Justyną Dąbrowską, www.wysokieobcasy.pl [online dostęp 17.06.2016] Dostępny w Internecie: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53664,19912179,matka-mlodej-matki-zeby-zakochujac-sie-we-wnukach-nie-zdradzic.html

2 Stein A., Potrzebna cała wioska, Wydawnictwo mamania, Warszawa 2015, s. 29.