Ułatwienia dla składających deklaracje PIT za rok 2015

W tym roku ostateczny termin składania PIT-u za 2015 r. wypada w poniedziałek 2 maja. Dla wszystkich, którzy chcą szybko i sprawnie złożyć zeznanie podatkowe ministerstwo finansów przygotowało szereg ułatwień.

30 kwietnia w tym roku wypada w sobotę, dlatego zeznania podatkowe za 2015 r. można składać do poniedziałku 2 maja. Dla wszystkich, którzy zwlekają do ostatniej chwili ze złożeniem PIT-a zostały wydłużone godziny pracy urzędów skarbowych. Osoby mające wątpliwości, co do poprawności rozliczenia mogą zadać pytanie online lub skorzystać z dyżurów telefonicznych. Ministerstwo Finansów zachęca również do składania zeznania podatkowego przez internet (PFR).

Wydłużone godziny pracy 28-29 kwietnia

W czwartek i piątek 28-29 kwietnia, urzędy skarbowe będą pracować do godziny 18. Obok bezpośredniej pomocy pracowników administracji podatkowej będzie można również skorzystać ze stanowisk komputerowych, przygotowanych specjalnie dla osób, które zdecydują się wysłać deklarację drogą internetową.

Dyżur telefoniczny 28 kwietnia

W najbliższy czwartek 28 kwietnia 2016 r. w godzinach 10-13 będzie można uzyskać informację specjalistów o rozliczenie PIT. Eksperci z Ministerstwa Finansów będą udzielać odpowiedzi na pytania z zakresów:

  • opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych, tel. 22 694 55 88
  • działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości, tel. 22 694 33 33
  • ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tel. 22 694 34 34
  • opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, tel. 22 694 37 37

Zapytaj o PIT przez internet

Aplikacja pytaniowa to kolejne narzędzie ułatwiające rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej. Aplikacja jest dostępna na stronie SzybkiPit.pl. Pytania należy wysyłać do północy 26 kwietnia.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)

Najszybszym sposobem rozliczenia z urzędem skarbowym jest wypełnienie zeznania podatkowego (PFR) drogą elektroniczną. W systemie znajdują się dane organów rentowych i płatników (pracodawcy) takie jak dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki. W razie potrzeby należy je uzupełnić. W ten sposób można się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem. System automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników. Więcej na stronie PFR na Portalu Podatkowym.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Fot: Ministerstwo Finansów