Warsztaty dla dzieci „Wakacje na Rajskiej”

Dwa ostatnie tygodnie września to czas warsztatów dla dzieci w Bibliotece na Rajskiej. Zajęcia są prowadzone w ramach projektu „Wakacje na Rajskiej, Rajska na wakacjach”.

Warsztaty z zakresu edukacji ekonomicznej, wiedzy o bezpieczeństwie, zdrowiu, dobrych nawykach i otaczającym świecie

Zajęcia adresowane są dla dzieci z klas 0-III. Celem warsztatów jest:

  • zapoznanie dzieci z tematyką finansową m.in. czym są pieniądze oraz po co są, jakie były dawne środki płatnicze, czym są banknoty oraz monety używane w Polsce oraz jakie są ich cechy, jaka jest wartość pieniądza (co ile kosztuje),
  • pokazanie dzieciom, skąd się biorą pieniądze, jakie są rodzaje zawodów, przekonanie, że praca jest ważna i potrzebna oraz wyjaśnienie, co to znaczy oszczędzać, co można oszczędzać, jak oszczędzać i po co oszczędzać.
  • ponadto zdobycie wiedzy, jak mądrze korzystać z urządzeń mobilnych, komputera i telewizora, poznanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu,
  • przekazanie wiedzy na temat odżywiania i zdrowych nawyków, po co jeść warzywa, czemu trzeba pić wodę, co daje sport, jak wygląda nowa piramida żywienia.

Tematy zajęć:

„Po co nam pieniądze?”

A może będę…”

Oszczędzanie”

„Internet i komputer bez przesady”

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

 

Warsztaty prowadzą animatorzy Fundacji Ekomini

Misją Fundacji Ekomini jest edukacja w zakresie przedsiębiorczości i finansów osobistych, bezpieczeństwa w sieci oraz pożytecznego wykorzystania nowych technologii. Fundacja promuje również zdrowy i asertywny styl życia rodziny, kulturę oszczędzania, nowe technologie i rozwiązania w podejściu do edukacji, dialog  międzypokoleniowy oraz dobre relacje. Fundacja prowadzi m.in. projekt Smart Start, długofalowy projekt, który skupia nowatorskie działania w obszarze wychowania oraz szeroko pojętej edukacji ekonomicznej i przedsiębiorczości. Projekt kierowany jest do dzieci, rodziców, opiekunów i wszystkich osób zainteresowanych rozwojem swoich kompetencji jako rodzica i członka społeczeństwa.

Fundacja stawia na skuteczną i spójną edukację, która ma korzenie w codziennych doświadczeniach, przygotowuje do życia w nieustannie zmieniającym się świecie, oparta jest na jasno określonym kodeksie etycznym. W ramach projektu Wnioskodawca stworzył Portal Smart Start: www.smartstart.pl oraz prowadzi Akademię Ekomini, warsztaty w Teatrze Groteska, Wojewódzkiej Publicznej Bibliotece na ul. Rajskiej w Krakowie i innych instytucjach oświatowych i kulturalnych, przybliża kwestie związane z oszczędzaniem na portalu miasteczko.smartstart.pl.

Partnerem strategicznym Smart Start jest Alior Bank.