Wakacje ze smartfonem

Urlop i wakacje to czas, który zdecydowanie kojarzy się nam bardzo pozytywnie. Jednak kiedy zdecydujemy się już na jakąkolwiek wyprawę, ogarnia nas szał planowania.
Gdzie można jechać, co zwiedzić, jakie są koszty?
To pytania, które stawia sobie każdy z nas, zanim wyruszy na urlop. I tu może nam pomóc dostęp do różnych rozwiązań technologicznych. Jak zorganizować wakacje ze smartfonem, a raczej przy jego pomocy?

Wielkie planowanie

Dzisiaj Internet i dostęp do wielu informacji jest już tak powszechny i oczywisty, że nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ułatwia nam on życie. Chcąc wyruszyć na wakacje, pierwszym bezwarunkowym odruchem jest wpisanie w wyszukiwarce frazy „gdzie na wakacje” i tu pojawia się masa ofert i podpowiedzi.
Gdy już wybierzemy konkretne miejsce, możemy sprawdzić ceny noclegów i lotów oraz zarezerwować i kupić je na takich portalach jak booking.com, skyscanner.pl czy Kayak.
Możliwość ustawienia preferencji co do lotu czy noclegu zdecydowanie zmniejsza czas poszukiwań. Mamy gwarancję, że znalezione zostały te oferty, które najbardziej spełniają nasze oczekiwania.
Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z platform na swoich telefonach, przechowają one za nas rezerwacje i bilety, a my nie będziemy musieli martwić się, że je zgubimy lub zapomnimy. Dzięki takim platformom zdecydowanie zmniejsza się nasz koszt urlopu.

Oferty biur podróży często są droższe od kosztów samodzielnego organizowania wakacji. Jeśli macie trochę czasu i chęci, to warto spróbować takiego rozwiązania. W sieci jest również mnóstwo for i blogów podróżniczych, w których znajdziecie interesujące Was informacje. Począwszy od ciekawych miejsc do zwiedzenia, poprzez lokalne potrawy, zasady udzielania pomocy medycznej, do cen produktów w sklepach.

Zanim wyruszymy na naszą wakacyjną przygodę, warto zaopatrzyć siebie, a tak naprawdę swój smartfon, w przydatne aplikacje. Wyjeżdżając, pamiętajcie, że nie zawsze i wszędzie będziecie mogli korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu, dlatego warto szukać takich, które dostępne są offline tzn. bez konieczności włączania transferu.

Jeśli udajecie się na wakacje samochodem, warto pobrać aplikację z mapami samochodowymi. Jedną z nich jest aplikacja Sygic – darmowa przez 14 dni. Przed podróżą wgrajcie mapy krajów, przez które będziecie przejeżdżać i ustawcie wszystkie opcje tras. Możecie na przykład zastrzec możliwość poruszania się po drogach płatnych.

Smart zwiedzanie

Będąc na wakacjach, dobrze mieć przy sobie aplikację, która bez konieczności włączania Internetu pokaże Wam na mapie, gdzie jesteście, jakie możecie miejsca odwiedzić, gdzie zatrzymać się na noc oraz do jakiej restauracji się udać.
Takie możliwości daje Trip Advisor – świetna aplikacja, która rejestruje oceny, zdjęcia i opinie innych osób na temat danych obiektów. Dzięki temu zawsze będziecie wiedzieć, gdzie możecie np. zjeść dobre i tanie lokalne potrawy.  
Stay.com City Guides to druga tego typu aplikacja godna polecenia, znajdziecie w niej informacje o restauracjach i zabytkach, dostępne są również najlepsze trasy, by zobaczyć najatrakcyjniejsze lokacje. Ciężkie książkowe przewodniki wydają się już być niepotrzebne!
A jeśli nie chcesz chodzić z nosem w telefonie, rozważ pobranie aplikacji Audiotrip i zabranie słuchawek. Oprowadzi Cię ona po 80 miastach w Polsce i Europie i opowie, co widzisz. Dzięki GPS wie, w jakim miejscu się znajdujesz i zaproponuje trasę wycieczki.

Jeśli lubisz robić zapiski z podróży lub chcesz zrobić sobie niezwykłą pamiątkę, skorzystaj z aplikacji Jurney. Dzięki niej stworzysz swój dziennik, w którym masz możliwość robienia zapisków, dodawania geolokalizacji, zdjęć, filmów, a nawet pogody. I oczywiście udostępnisz to w social mediach swoim znajomym.

Wakacje rządzą się swoimi prawami. Żyjemy wtedy beztrosko i chcemy oderwać się od codziennych zmartwień. Dobrze jednak kontrolować swoje wydatki. I tu pomocna może okazać się aplikacja do przechowywania paragonów – Kwotki lub To co moje.
Aplikacje nie zawsze poprawnie działają, ale na czas podróży na pewno są przydatne, szczególnie wtedy, gdy jedziemy ze znajomymi, a później konieczne jest rozliczenie.

Jeśli wybierasz się na wakacje poza granice Polski, dobrze jest zainstalować XE Currency. To aplikacja pozwalająca szybko przeliczać obcą walutę i sprawdzać kursy walut. Nie zaskoczą Cię koszty wymiany waluty i zawsze będziesz mieć pewność, że wymieniłeś pieniądze po właściwym kursie.

Bezpieczne dzieci

Wakacje z dziećmi, to dopiero jest przeżycie. Trzeba przygotować się na każdą ewentualność. Szczególnie należy zadbać o bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem są opaski zintegrowane z aplikacją, które poinformują, że dziecko za bardzo się oddaliło.
Takie produkty oferuje PZU czy też firma Kid Protect. Podobnie rozwiązanie zostało zastosowane w iSwimband. Jest to opaska do noszenia na głowie lub ręce. Jeśli opaska noszona przez dziecko jest zbyt długo zanurzona pod wodą, wyśle informację do aplikacji w telefonie o potencjalnym zagrożeniu. Aplikacja iSwimband pozwala na monitorowanie nawet do 8 osób.

Internet na wakacjach

Wakacje za granicą wiążą się z ograniczonym dostępem do Internetu. Jeśli chcemy korzystać z darmowego dostępu do sieci, warto zainstalować aplikacje WiFi Finder lub Wifi Map. Obie pozwalają na zarządzanie połączeniami WiFi i pokazują dostępne hotspoty.
Jednak z darmowymi dostępami należy uważać. Jeśli przechowujesz w smartfonie ważne dane – hasła, loginy, zdjęcia, wiadomości, maile czy numery kont bankowych – sprawdź zabezpieczenia telefonu, aby uniknąć cyberataku. Ustaw blokadę ekranu i zainstaluj antywirusy oraz zrób kopię zapasową.
Unikaj natomiast korzystania z Bluetooth, NFC i automatycznego logowania do dostępnych sieci. Włącz lub zainstaluj śledzenie GPS, które pomoże w przypadku kradzieży lub zgubienia. Wyloguj się też z aplikacji, które zawierają cenne informacje.

Pamiętajmy, że technologia ma pomagać, a nie przeszkadzać.  Nie skupiajmy się tylko na tym, co widać na ekranie smartfona i wykorzystajmy własną intuicję. Wakacje są zbyt krótkie, żeby spędzić je z telefonem w ręce.

Fot. Pexels

Bibliografia:

Adam Bednarek, WP gadzetomania.pl, iSwimband – ratownik na ręku. Opaska zapewni bezpieczne wakacje, [online dostęp 01.07.2017],  www.gadzetomania.pl/1579,iswimband-ratownik-na-reku-opaska-zapewni-bezpieczne-wakacje

clmag.pl, Audiotrip na wakacje jak znalazł, [online dostęp 01.07.2017], Dostępny w Internecie: www.clmag.pl/audiotrip-na-wakacje-jak-znalazl/

Dziennik.pl, technologia.dziennik.pl, aplikacje przydatne na wakacje lista programów, [online dostęp 01.07.2017], www.technologia.dziennik.pl/Internet/artykuly/463927,aplikacje-przydante-na-wakacje-lista-programow.html

Interia, techon.pl, Co grozi twojemu smartfonowi w wakacje?, [online dostęp 01.07.2017], Dostępny w Internecie:  www.techon.pl/grozi-twojemu-smartfonowi-wakacje/

Interia, mobtech.pl, 10 najlepszych bezpłatnych aplikacji na wakacje, [online dostęp 01.07.2017], www.mobtech.interia.pl/systemy-operacyjne/android/news-10-najlepszych-i-bezplatnych-aplikacji-na-wakacje,nId,1847150#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

instytucjaroku.pl, Pomagamy rodzicom dbać o bezpieczeństwo dzieci za pomocą nowych technologii, [online dostęp 01.07.2017], www.instytucjaroku.pl/?p=2003

Kamil Lewicki, android.com.pl, Aplikacje na wakacje! Bez nich się nie obejdziesz, [online dostęp 01.07.2017], www.android.com.pl/artykuly/68114-aplikacje-na-wakacje-top/

kidprotect.eu, [online dostęp 01.07.2017], www.kidprotect.eu/

media.pzu.pl, Opaska i mobilna aplikacja – PZU pomaga rodzicom dbać o bezpieczeństwo dzieci, [online dostęp 01.07.2017], www.media.pzu.pl/pr/324462/opaska-i-mobilna-aplikacja-pzu-pomaga-rodzicom-dbac-o-bezpieczenstwo-dzieci

Michał Sonik, tabliczni.pl, iSwimband – gadżet pomagający uchronić dzieciaki w basenach, [online dostęp 01.07.2017], www.tabliczni.pl/ios/iswimband-gadzet-pomagajacy-uchronic-dzieciaki-w-basenach/

Robert Marczyk, tabletowo.pl, Poradnik aplikacje na wakacje, [online dostęp 01.07.2017],  www.tabletowo.pl/2015/06/16/poradnik-aplikacje-na-wakacje/

Spidersweb.pl, Aplikacje na wakacje, [online dostęp 01.07.2017] http://www.spidersweb.pl/rozrywka/2017/06/29/aplikacje-na-wakacje/