Zagadki i ciekawostki ekonomiczne

Recenzja SuperQuizu Pieniądze

Sukces, niezależność finansowa, dobrobyt – czyż nie byłoby wspaniale, gdyby takie właśnie hasła opisywały przyszłość naszych dzieci? Ale marzenia to nie wszystko – ich spełnienie wymaga zwykle konkretnego wysiłku. By zwiększyć szansę na realizację naszych planów, najlepiej zacząć od razu.

Wartość wcześnie rozpoczętej edukacji finansowej jest niepodważalna. To dzięki niej dzieci wyrastają na świadomych konsumentów, odpowiedzialnie podejmujących decyzje, a przy tym nie poddających się łatwo komercji i manipulacji. Jako dorośli częściej wykazują się też zaradnością życiową, kreatywnością i przedsiębiorczością.

Jednak przekazywanie najmłodszym wiedzy ekonomicznej nie zawsze jest prostym zadaniem. Wyjaśnienie skomplikowanych pojęć w precyzyjny, a równocześnie przystępny i atrakcyjny dla dzieci sposób, dla wielu rodziców stanowi spore wyzwanie. Dlatego, by nie tracić motywacji i zapału, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, dzięki którym wspólnie spędzony czas stanie się również okazją do rozwijania dziecięcej przedsiębiorczości.

Podręczne kompendium

Jedną z nowości na rynku jest SuperQuiz Pieniądze wydany w ramach edukacyjnej serii Kapitan Nauka Wydawnictwa Edgard. Niewielki przewodnik po finansach dla dzieci – i nie tylko to zbiór ciekawostek oraz zagadek, wprowadzających w świat ekonomii.

Na SuperQuiz składają się 54 krótkie rozdziały, prezentujące różnorodne zagadnienia finansowe. Począwszy od najbardziej podstawowych pojęć (jak np. moneta, banknot, waluta, bankomat, kieszonkowe) aż po abstrakcyjne zwroty frazeologiczne (raj podatkowy, anioł biznesu, zapach pieniędzy) – wszystkie hasła zostały wyjaśnione w zwięzłej, ale i przystępnej formie. Dodatkowo niektóre pojęcia obrazują opisy konkretnych sytuacji, dzięki którym o wiele łatwiej zrozumieć na przykład, kim jest rentier albo jak działa spirala zadłużenia. Różnorodność pojęć uświadamia, jak znaczącą rolę w życiu współczesnego człowieka odgrywają kwestie finansowe, przenikające tak wiele obszarów jego codzienności. Równocześnie SuperQuiz stanowi znakomitą inspirację do rozmowy na temat konsekwencji odpowiedniego zarządzania pieniędzmi i swoją edukacją – by kiedyś zamiast bezrobocia czy bankructwa poznać raczej praktyczny wymiar niezależności finansowej i sukcesu.

Kto powiedział, że „pieniądze nie śmierdzą”?

Szeroki zakres tematyczny oraz mały, poręczny format (wielkość porównywalna do przeciętnego smartfona) to z pewnością istotne zalety publikacji. Dodać można do nich również atrakcyjną formę graficzną – kolejne strony zapełniają kolorowe, zabawne zdjęcia i ilustracje. Jednak dzieciom najbardziej spodoba się pewnie co innego: zagadki! Na odwrotach każdej ze stron zawierających wyjaśnienie danego pojęcia znaleźć można trzy krótkie pytania – jedno otwarte i dwa zamknięte, wielokrotnego wyboru. Stanowią one świetny pretekst do sprawdzenia, czy dane hasło zostało faktycznie zrozumiane i przyswojone. Zwłaszcza, że pytania często bywają podchwytliwe!

Być może jednak byłyby one dla dzieci jeszcze bardziej atrakcyjne, gdyby stanowiły np. część gry. W obecnej formie SuperQuiz sprawdzi się przede wszystkim w rękach osób zdyscyplinowanych, wytrwałych i żywo zainteresowanych tematyką finansową. Inni, zwłaszcza młodsi użytkownicy mogą potrzebować dodatkowej, zewnętrznej motywacji, by w pełni wykorzystać jego potencjał.

Przydatne byłoby również zamieszczenie na końcu alfabetycznego indeksu albo spisu treści, który ułatwiałby szybkie wyszukiwanie informacji i powracanie do szczególnie interesujących partii.

Jednak i bez tych dodatków małe kompendium, jakim jest SuperQuiz Pieniądze, stanowi praktyczne narzędzie, które wielu rodzicom ułatwi wprowadzenie swych pociech w świat finansów. Co więcej, pomoże im także sprawdzić i uporządkować własną wiedzę, ułatwiając swobodne posługiwanie się hasłami ekonomicznymi.

Informacje:

Kapitan Nauka SuperQuiz Pieniądze
Wydawnictwo: Edgard
ISBN: 978-83-7788-744-8
Data wydania: styczeń 2017
Stron: 112
Wiek: od 7 lat