Zarządzanie pieniędzmi – jak zacząć?

Książki, które pomogą nam lepiej zrozumieć świat finansów

Bogaty albo biedny

To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy nie są jeszcze przekonani do tego, że zarządzanie pieniędzmi jest ważne. Harv T. Eker skupia się przede wszystkim na tym, aby zmienić nasze myślenie na temat pieniędzy i bycia bogatym. Okazuje się bowiem, że główna przyczyna tego, że nasz majątek nie jest zbyt duży, tkwi w naszym sposobie myślenia. Autor książki zachęca nas, abyśmy przyczyn obecnego stanu finansowego, w którym się znajdujemy, szukali w sobie.

W tym celu należy sięgnąć pamięcią do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie, czego na temat pieniędzy dowiedzieliśmy się w domu. Przypomnijmy sobie, jaki stosunek do pieniędzy mieli nasi rodzice. Zastanówmy się, jak ich postawa wpływa na nasze decyzje finansowe. Następnie musimy przestawić swoje myślenie na myślenie ludzi bogatych. Przykład? Jeżeli ktoś uważa, że pieniądze są złe, a bogaci to ludzie chciwi, nigdy nie będzie miał pieniędzy. Takie myślenie sprawia, że podświadomie nie chcemy być bogatymi ludźmi i robimy wszystko, żeby nimi się nie stać. Zmiana swojego nastawienia do spraw finansowych będzie początkiem naszej drogi do świadomego zarządzania pieniędzmi i osiągnięcia celów z nimi związanych.

Jednak z książką Bogaty albo biedny ścieżka ta jest bardzo przyjemna. Książka podzielona została na dwie części i zakończenie. Część pierwsza nosi tytuł Twój schemat pieniędzy, natomiast część druga Myśli o bogactwie.

W pierwszej części autor skupia się na uświadomieniu czytelnika, jak duży wpływ ma nasze życie schemat finansowy kształtowany od czasów dzieciństwa. Harv T. Eker dzieli się także wskazówkami na temat tego, jak pewne nawyki zmienić.

Druga część to zestaw myśli o bogactwie. Autor pokazuje, jaki jest sposób myślenia ludzi bogatych i jak pomaga on osiągnąć finansowy sukces. Jest to zestawione z myśleniem ludzi biednych, którzy czasem sami sobie przeszkadzają w staniu się bogatymi. Harv T. Eker pokazuje, jak zmienić to myślenie tak, aby skierować je na właściwe tory. W książce nie znajdziemy konkretnych produktów finansowych czy programów, z których możemy skorzystać, aby lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Niemniej zawiera ona wiele wskazówek pełnych inspiracji do działania. Autor podaje także przykłady konkretnych kroków, które możemy podjąć, aby nasza sytuacja finansowa poprawiła się tak, jak tego chcemy i jak gotowi jesteśmy przyjąć bogactwo.

Książkę polecam wszystkim. Zarówno tym, którzy nie mają problemów finansowych, jak i tym, którym ledwo starcza do pierwszego. Uważam, że zmiana podejścia do pieniędzy oraz przekonanie siebie o potrzebie zarządzania pieniędzmi jest milowym krokiem na drodze do osiągnięcia niezależności i wolności finansowej.