smartstart.pl

Strona o ekonomii, technologii i biznesie

Faktura VAT marża: kluczowe informacje dla przedsiębiorców

Faktura VAT marża: kluczowe informacje dla przedsiębiorców

Faktura VAT marża to dokument, który może zostać wystawiony jedynie w konkretnych sytuacjach. Jakich? Jakie korzyści i ograniczenia wynikają ze stosowania faktury VAT marża? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Wprowadzenie do faktury VAT marża

Faktura VAT marża to jak wspomniano we wstępie dokument, który może zostać wystawiony jedynie w konkretnych sytuacjach. Warto jednak mieć świadomość, że na pozór nie różni się ona szczególnie od tradycyjnych faktur VAT. Różnicę stanowi natomiast sposób naliczania podatku, ponieważ jego wysokość obliczana jest od marży uzyskanej przez przedsiębiorcę, czyli różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru, a ceną, za którą wcześniej został on zakupiony. Szczegółowe informacje na ten temat można przeczytać pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/faktura-vat-marza-kiedy-moze-byc-oplacalna/.

Kto może wystawiać faktury VAT marża?

Możliwość wystawiania faktur VAT marża jak już wspomniano istnieje jedynie w konkretnych sytuacjach, co powoduje, że nie każdy przedsiębiorca może korzystać z ich zalet. Zgodnie z obowiązującymi przepisami fakturę VAT marża może bowiem wystawić jedynie ten czynny podatnik VAT, który:

  • dokonuje dostaw towarów używanych, na przykład używanych samochodów czy elektroniki;

  • świadczy usługi w branży turystycznej;

  • dokonuje dostaw antyków i innych towarów kolekcjonerskich;

  • dokonuje dostaw dzieł sztuki.

W praktyce z faktur VAT marża korzystają zazwyczaj przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą towarów używanych. Warto zatem wiedzieć, że zgodnie z z Ustawą o podatku od towarów i usług są to “ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, metale szlachetne i kamienie szlachetne”.

Korzyści i ograniczenia faktury VAT marża

Zastanawiając się nad korzystaniem z rozwiązania podatkowego jakim jest wystawianie faktur VAT marża warto przeanalizować wynikające z niego korzyści i ograniczenia. Wśród tych pierwszych wymienić należy przede wszystkim możliwość znacznego obniżenia należnego podatku VAT, co może przełożyć się na duże oszczędności. Dodatkową zaletą jest natomiast prosty układ faktury. Czy faktura VAT marża ma wady? Oczywiście, że tak, a podstawowym ograniczeniem jest brak możliwości odliczenia podatku VAT u kupującego, a także brak możliwości zaksięgowania takiej faktury do rejestru zakupu VAT.

Jak prawidłowo wystawić taką fakturę?

Chcąc prawidłowo wystawić fakturę VAT marża przedsiębiorca musi samodzielnie obliczyć marżę, czyli różnicę pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży danego towaru. Stanowi ona bowiem podstawę opodatkowania, co oznacza, że to właśnie od tej kwoty naliczana jest wysokość podatku VAT. Istotne jest także to, by faktura VAT marża została odpowiednio oznaczona, ponieważ musi określać rodzaj poświadczanej transakcji. W praktyce wygląda to następująco:

  • „Procedura marży – towary używane”;

  • „Procedura marży dla biur podróży”;

  • „Procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”;

  • „Procedura marży – dzieła sztuki”.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktura VAT marża to rozwiązanie, które pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale wbrew pozorom jest również proste w stosowaniu. Ograniczeniem jest natomiast to, że korzystać z niej mogą jedynie konkretni podatnicy.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij