smartstart.pl

Strona o ekonomii, technologii i biznesie

Dlaczego warto użytkować auto elektryczne?

Dlaczego warto użytkować auto elektryczne?

Wielu z nas może pamiętać czasy, gdy samochody elektryczne nie były jeszcze tak popularne, jak dzisiaj.. Dlatego warto przyjrzeć się temu, dlaczego warto użytkować auta elektryczne.

Moda na auta elektryczne zaczęła się kształtować na początku lat 90. XX wieku. Pojawiły się modele hybrydowe, łączące jednostki napędowe elektryczne i spalinowe. Jednak prawdziwy rozkwit pojazdów elektrycznych nadszedł w XXI wieku. Obecnie wiele renomowanych marek, takich jak Volkswagen, ŠKODA, Audi czy SEAT, oferuje swoje modele z napędem elektrycznym.

Ale jakie pozytywne korzyści niesie za sobą przejście na zieloną stronę mocy?

  • Strefy ekologicznego ruchu w gminach: Samorządy mają możliwość wyznaczania na swoim terenie specjalnych stref ekologicznego ruchu. W ich obrębie wjazd zarezerwowany jest dla pojazdów elektrycznych oraz napędzanych wodorem czy gazem ziemnym.

  • Rozwój infrastruktury ładowania: Zmienione przepisy dotyczące elektromobilności promują rozbudowę stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych. W Polsce stale doskonalona jest infrastruktura w tym zakresie, a nowe regulacje ułatwiają instalację stacji ładowania w miejscach takich jak osiedla mieszkaniowe.

  • Zwolnienie z opłaty akcyzowej: Właściciele pojazdów elektrycznych cieszą się zwolnieniem z obowiązku płacenia akcyzy. To istotna informacja dla tych, którzy rozważają import samochodu elektrycznego z zagranicy, ponieważ obniża to ogólny koszt zakupu.

  • Szybkiej drogą buspasem: Właściciele elektryków w dużych miastach powinni wiedzieć, że przysługuje im prawo korzystania z buspasów. Pozwala to unikać miejskich korków, szczególnie w godzinach szczytu. Warto jednak pamiętać, że ta ulga jest czasowo ograniczona.

  • Bezpłatne miejsca parkingowe: Posiadacze tradycyjnych aut muszą opłacać miejsca w strefach płatnego parkowania. Natomiast kierowcy pojazdów elektrycznych mogą korzystać z nich bez dodatkowych opłat. To znaczący bonus, zwłaszcza w obliczu rosnących cen za parkowanie w centrach wielkich aglomeracji, co pozwala na realne oszczędności.

Ciekawe modele elektryczne

Grupa Volkswagen, jedna z czołowych korporacji motoryzacyjnych na świecie, dostrzegła dynamiczny rozwój rynku pojazdów elektrycznych i podjęła decyzję o znaczących inwestycjach w tę technologię. Wynikiem tej decyzji są innowacyjne modele, które w krótkim czasie zdobyły uznanie wśród kierowców na całym świecie. Przedstawiamy trzy modele, które wyróżniają się w ofercie grupy Volkswagen:

Volkswagen ID.3

Ta propozycja z segmentu kompaktowego miała być elektromobilną odpowiedzią Volkswagena na rosnące zapotrzebowanie rynku. ID.3 nie tylko odznacza się nowoczesnym i śmiałym designem, ale też oferuje zaawansowane rozwiązania technologiczne. Z myślą o różnych potrzebach użytkowników, Volkswagen stworzył kilka wersji baterii, które pozwalają na zróżnicowany zasięg pojazdu.

Volkswagen ID.4

W odpowiedzi na globalną fascynację SUV-ami, Volkswagen wprowadził ID.4 – elektryczny SUV, który łączy w sobie przestronność i funkcjonalność typową dla tego segmentu z ekologicznym napędem. Dzięki modularnej platformie MEB, na której oparty jest również ID.3, ID.4 oferuje komfortową przestrzeń dla pasażerów i bagażu oraz wiele nowoczesnych udogodnień.

Audi e-tron

Marka Audi, znana z tworzenia luksusowych i zaawansowanych technologicznie samochodów, nie mogła pozostać w tyle w elektrycznej rewolucji. Ich odpowiedź to e-tron, luksusowy SUV, który nie tylko zachwyca designem, ale również innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak wirtualne lusterka boczne. Pojazd ten rywalizuje z najlepszymi na rynku, oferując doskonałe osiągi i jakość wykonania.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij